Актуално
"Младост" - центърът на София
Столичният квартал се оказа най-апетитният за строителство, обедини най-много недоволни хора
/ брой: 191
Най-апетитният за строителство, най-скандалният и предизвикващ най-много противоречия в София - това е район "Младост". Няма друг столичен квартал, който през последните години да е привлякъл толкова много внимание и да е довел до толкова много обществени и политически битки. Празните терени и инвеститорският интерес не спазват граници. Те не се спират пред бариери - нито от живи вериги, нито от административни пречки. "Младост" е олицетворение на предприемчивия български дух, намерил израз в агресивен и брутален устрем към печалба на всяка цена.
Неслучайно кметовете на района там се сменят често, а последните напуснаха постовете си със скандали. Точно преди три години скоропостижно си тръгна Цвета Авджиева от ГЕРБ, след замесване на името й в афера за застрояване на междублоково пространство. ГЕРБ предпочете да оттегли доверието си от нея и това доведе до предсрочни избори. Наследничката й - никому неизвестната Десислава Иванчева, спечели близо 60 на сто от гласовете в квартала, но две години по-късно си отиде по безпрецедентен начин. Така потвърди две очевидни обстоятелства - че в района се кръстосват твърде много интереси и, че управлението му не е за случайни хора, каквато всъщност бе самата Иванчева. Последствията от свършеното или несвършеното при кметуването й, ясно сочат, че в примамливия югоизток на София се води война, която няма да приключи, докато не остане нито едно частно парче неусвоено. Излиза, че "Младост" е нещо като центъра на София - търсен, желан, скъп.
Уникалността на района може и да е необяснима за някои, но се доказва и от факта, че няма друга част на столицата, която да е обединила жителите си в толкова много комитети, групи и инициативи, да е организирала протест след протест и толкова изявено да изразява недоволството си. И тенденцията продължава - нито страстите в квартала намаляват, нито възмущението изчезва, нито инвеститорският интерес спада. Ако някой си е мислел, че всичко в "Младост" вече е застроено или поне е планирано за застрояване, той е просто наивник. Все още има частни терени между блокове, в спорни зелени пространства, до изходи на метростанции и къде ли още не, които стоят празни и чакат поредния инвеститор да изложи амбициозните си намерения за усвояване. След себе си пък те съответно водят граждански бунт, подписка, административни мерки, евентуални съдебни битки.
Пореден пример, че сблъсъците в квартала не са на свършване е скорошният сигнал за гласен строеж на мястото на пазара в "Младост" 1. Освен сергии там в момента има двуетажна сграда с много търговски помещения. А теренът естествено е частен... Собственикът иска да издигне на мястото 8-етажен блок и вече е внесъл предложение за промяна на плана за регулация и застрояване. Друг абсурд в случая е, че в частната земя попада козирката на изхода на близката метростанция... Няма как тази новина да не доведе до назрязаването на ново брожение сред жителите на района.
Само преди дни в друга част на квартала хората излязоха почти едновременно на два протеста срещу планиран строеж на блокове. В единия случай те са замислени върху малка горичка, а във втория - в междублоково пространство. Всъщност няма никакво значение върху какво върви "уплътняването" на "Младост" - този своеобразен град в периферията на София. Важни са последствията - бетон до бетон, липса на свободни пространства, на училища и детски градини, мръсен въздух, пренаселване, задръствания, неуреден трафик.
А според проекта на екипа на арх. Богдан Томалевски от 60-те години на миналия век, планът за комплекса е бил доста по-различен. Той е замислен като обединяващ пет микрорайона с по 7500 жители. Днес обаче там живеят над 100 000 души, които непрекъснато се увеличават. Планове вече не се правят, а промените стават на парче - според настойчивостта на инвеститорите и според настроенията в съответната администрация. Затова и сега зее огромна пропаст, която ще бъде запълнена с няколко сгради по 80 метра или 20 етажа за офиси и жилища почти на входа на района. Проектът на турската фирма "Гаранти Коза" върви от години, а преди няма и 4 месеца бе одобрена втората му част, която ще доведе със себе си нови обитатели с техните автомобили.
На границата на "Младост" 1 А пък се замисля изцяло нов квартал. Засега е ясно, че там ще бъде позволено строителство на сгради с височина от 18 до 48 метра. Това, от своя страна, ще доведе до заселването на нови 8000 души. За нужната инфраструктура и генерирания трафик конкретни предложения обаче няма. Има само мрачни хипотези за задръствания - и от автомобили, и от хора.
Концепция за развитие на квартала няма, защото липсва институцията, която да посочи правилата, да очертае границите и да може да търси изход от заплетените ситуации. Истината е, че в София няма кой да търси баланса между обществения и частния интерес. Няма кой да влезе в ролята на висшестоящия отговорник, който трябва да защити колкото се може повече от страните в споровете.
Върховната безотговорност не е от вчера и днес. Тя е била налична още, когато е допуснато връщането на земи в реални граници на неподходящи места - в градинки, между блокове, под тях или върху улици. Лошото е обаче, че и сега не се прави почти нищо, за да се върви в правилната посока. Едва преди изборите от кметството стигнаха до известен успех, след като договориха заменки със собственици на пет спорни терена в района, които предизвикаха редица протести на гражданите. Така общината спаси от застрояване въпросните площи, а в замяна даде свои имоти на засегнатите. Този път е верният, но същевременно е къс и тепърва трябва да се утъпква. Защото още поне 30 подобни казуса чакат за решаване само в "Младост". А дотогава на почит са строителят и неговите небостъргачи или жилищни блокове. И така, докато се запълни всяка свободна площ в квартала и той изгуби привлекателността си. Тогава вече няма да е центърът на столицата и ще се върне в непопулярната периферия.