29 Ноември 2024петък19:51 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Младежите на БСП: Законопроектът за вятърните електроцентрали в Черно море е лобистки и вреден за България

Позиция на Комисията по екология към НС на МО в БСП относно Законопроекта за енергията от възобновяеми източници в морските пространства

автор:Дума

visibility 2266

Черно море, с местоположението си в геополитически аспект и предоставяйки значителни ресурси и възможности, играе изключително важна роля за България. Като основен източник на ценни ресурси, като рибни и други морски храни, както и свързаността му със стратегически маршрути и енергийни доставки, то заема ключова позиция за морския транспорт, търговия и сигурност - особено за пристанищата във Варна и Бургас. Със стотиците си курорти и плажове, то е от съществено значение и за развитието на морския туризъм в страната. В допълнение, Българското Черноморие, с разнообразната си природа и богато биоразнообразие, е дом на стотици животински и растителни видове.

С оглед на гореизброените и във връзка със Законопроекта за енергията от възобновяеми източници в морските пространства, ние, от Младежко обединение в БСП, се обявяваме твърдо против този законопроект и настояваме в най-кратки срокове той да бъде оттеглен. Законопроектът цели регламентирането и експлоатацията на възобновяеми енергийни ресурси в българската акватория на Черно море, изграждайки вятърни електроцентрали в морските пространства, които да функционират със срок от по 30 години под контрол на концесионер, което считаме за недопустимо.

Поддържаме становището, че този проект ще доведе до доста повече проблеми, отколкото решения в посока благополучието на България. Позоваваме се на факти и научни тези:

  • Черно море не е подходящо за изграждането на вятърни електроцентрали в сравнение с други региони (например Северно море), тъй като предлага доста по-слаби вятърни условия поради факта, че е вътрешен воден басейн, заобиколен от всички страни със суша, което не позволява формирането на силни вятърни течения.
     
  • Тази мярка ще окаже негативен екологичен ефект върху морските флора и фауна, включително върху мигриращите птици и други морски обитатели. Съществува детайлно описана информация за негативните ефекти на вятърните електроцентрали на сушата върху популацията на птиците (през българското Черноморие преминава миграционният път на множество диви птици). Без съмнение такъв ефект се очаква и над вода.
     
  • Законопроектът не зачита рисковете от негативно въздействие върху туризма и опазването на околната среда, тъй като изграждането на ветрогенератори над морската вода ще причини визуално замърсяване на морския пейзаж и спад в цените на имотите в региона с над 75%.
     
  • Съществуват огромни рискове във връзка с безопасността на морския транспорт поради разстоянието, на което се планира изграждането на вятърните електроцентрали от морските пътища и пристанища.
     
  • Законопроектът създава риск от големи икономически разходи и потенциални загуби за риболовния сектор, който в България е основно развиван по Черноморието, както и за други местни икономически дейности, които ще бъдат засегнати от разполагането на ветрогенератори.
     
  • Неяснота в текстовете на законопроекта около това - на кой етап точно от процедурата за отдаване на концесия се изисква извършването на оценка на въздействието върху околната среда и екологична оценка, което, от своя страна, поставя частният интерес над обществения.

Ние, от Младежко обединение в БСП, подкрепяме всички дейности и мерки, които повишават енергийната ефективност у нас и същевременно са благоприятни към околната среда, но няма как да подминем факта, че този конкретен законопроект не отговаря на енергийните и екологични цели на България и по своя смисъл е лобистки, криещ се зад добрите намерения на постигането на климатична неутралност и опазването на околната среда. Без съмнение, от изключително значение за напредъка на климатичните политики в страната е развитието на възобновяемите енергийни източници да бъде приоритет, но това не трябва да се случва за сметка на останалите дейности в морските пространства и най-вече - нарушения в целостта на природната и биоразнообразната среди.

Губим половин милиард кубика вода годишно

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 229

Повторно преброяване на бюлетините

автор:Дума

visibility 400

/ брой: 229

Москва заплаши Киев с масиран удар с "Орешник"

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 229

Криза в Германия с болногледачите

автор:Дума

visibility 325

/ брой: 229

Накратко

автор:Дума

visibility 324

/ брой: 229

Още от същото

visibility 369

/ брой: 229

За наша сметка

автор:Мая Йовановска

visibility 364

/ брой: 229

Бедний Божанков...

автор:Александър Симов

visibility 362

/ брой: 229

ТикТок политиците - как се печелят изборите днес

visibility 502

/ брой: 229

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ