15 Октомври 2025сряда18:35 ч.

Mинистър Нинова свика търговските ни аташета от цял свят и им постави нови задачи

автор:Дума

visibility 1610

Вицепремиерът и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова проведе среща с 62 търговски аташета  на България по света. Тя се състоя в онлайн формат в Министерството на икономиката и индустрията.

Поради усложнената международна обстановка, Нинова разпореди търговските представители да изготвят всеки месец анализ на ситуацията в държавата, в която работят. Той ще трябва да включва информация за икономическата и социална среда, антикризисните мерки и решения на правителствата, които касаят геополитически въпроси за ЕС и България.

"Поради кризите, веригите на доставки се скъсяват. Фирми изтеглят производствата си от Азия и България е интересна дестинация за тях. Изпращаме ви новия регистър на индустриалните зони, който изготвихме. Една от вашите задачи е да го представите на потенциални инвеститори и да работите за привличането им в България", заяви Нинова.

По време на разговора министърът  запозна представителите ни в Службите по търговско-икономическите въпроси с последните решения на правителството, свързани със спрените доставки на газ от Русия. „На този етап сме заявили да бъдем изключени от списъка за ембарго върху вноса на петрол от Русия, ако това не бъде одобрено от ЕК, ще наложим вето. Не сме готови на 100% с алтернативните доставки, но работим по тях. Икономическата обстановка е доста динамична и трябва да се вземат бързи решения“, категорична бе министър Нинова.

Тя съобщи, че предстои да бъдат предприети мерки в актуализацията на бюджета за освобождаване на газа от акциз. „По този начин ще се опитаме да свалим цената, ще обложим с нов данък свръх печалбите на енергийните дружества, а средствата ще се използват за компенсации на икономиката и индустрията“, каза икономическият министър.

Корнелия Нинова подчерта, че правителството работи и по политиката на доходите - особено към младите семейства и възрастните, но най-важното в момента е да се осигури газ и петрол.

Министър Нинова заяви, че очаква от  представителите на търговските служби постоянно информация от цял свят. „Разчитаме на Вашето активно съдействие за по-нататъшно разширяване на двустранното търговско сътрудничество. Най-важно е сега да стабилизираме икономиката и индустрията и външноикономическото сътрудничество е важна част от този процес", завърши Нинова.

 

Удължават готовността за евакуация в Николово

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 192

13-годишно момче пребито в Пловдив

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 192

Задържаха служители на „Пътна полиция“ в Хасково

автор:Дума

visibility 542

/ брой: 192

Най-малко 16 лв. за кутия евтини цигари

автор:Дума

visibility 608

/ брой: 192

Надценката на храните стига и до 90%, установи КЗК

автор:Дума

visibility 622

/ брой: 192

Сензори в асфалта ще контролират теглото на камионите

автор:Дума

visibility 650

/ брой: 192

Всеки километър от "Хемус" носи близо 61 млн. евро ползи

автор:Дума

visibility 600

/ брой: 192

Тръмп и посредниците подписаха за Газа

автор:Дума

visibility 640

/ брой: 192

Стачкуват държавните служители в Гърция

автор:Дума

visibility 584

/ брой: 192

Нобелова лауреатка се закани на Мадуро

автор:Дума

visibility 621

/ брой: 192

Накратко

автор:Дума

visibility 518

/ брой: 192

Паметникът

автор:Александър Симов

visibility 510

/ брой: 192

Отново без Европа

автор:Таня Глухчева

visibility 522

/ брой: 192

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ