23 Юли 2025сряда05:00 ч.

Министър Комитова за АМ „Хемус”: Няма как да спрем строителство, което не е започнало

автор:Дума

visibility 329

Никой не спира строителството на магистрала „Хемус”, заяви по Нова телевизия министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова. Важно е обаче кой би могъл да го направи, подчерта министърът. Могат да го спрат фирмите, които могат да кажат на работниците си, че нямат пари за заплати. Това ще бъде лъжа, защото имат много пари, но е възможно този процес да се случи по други причини. Искам да кажа на работниците, че фирмите имат пари.

Регионалният министър подчерта, че никой няма интерес да спре изграждането на магистралата и изрази учудване, че темата се повдига в този момент. Тя заяви, че АМ „Хемус“, без значение от цената, трябва да се завърши, защото е важна за Северна България и целия народ. „Ако остане незавършена, ще ни излезе пет пъти по-скъпо“, категорична бе министър Комитова.

Регионалният министър обясни, че от АМ „Хемус“ остава да се изгради трасето между Боаза и област Шумен, разделено на 9 участъка. За първите 6 с постановление на Министерския съвет са одобрени 1,95 млрд. лв. За участъците от 7 до 9 с друго постановление са осигурени още 1,8 млрд. лв. В момента строителство тече само в участъците 1, 2 и 3, тъй като са единствените с разрешение за строеж. В останалите такова не е започвало, така че няма как да се спре нещо, което не е започнало, обясни министърът.

Арх. Комитова бе категорична, че никакви пари за АМ “Хемус“ не са спирани от страна на служебния кабинет. От отпуснатите близо 2 млрд. лв. за участъците от 1 до 6 като аванси на фирмите подизпълнители са предоставени близо 1,380 млрд. лв., т.е. повечето средства са в тях. „Парите седят във фирмите, те си имат договори, имат си срокове. А за участъците без разрешителни за строеж фирмите чакат да започне строителството“, каза министър Комитова. Въпреки огромните аванси, физическото изпълнение на трите участъка е около 16%. Към днешна дата са изплатени 71% от парите, а са завършени 4% от проекта, посочи регионалният министър.

Заради установено некачествено изпълнение на ремонтните дейности се удължава ремонтът на АМ „Тракия“ в участъка между Чирпан и Стара Загора, информира още арх. Комитова. В момента фирмите са върнати, за да поправят пропуските за тяхна сметка. Тя напомни, че дейностите там се финансират със средства от бюджета, като в участъка работят три частни фирми. Според нея ремонтът е планиран късно и е нямало как да не съвпадне с туристическия сезон.

Министър Виолета Комитова информира още, че днес започва проверка на офисите на „Автомагистрали“ ЕАД, след като вчера в медии са се появили снимки на „стая за първа помощ“ на етажа на ръководството, която обаче е богата обзаведена със спалня, душкабини и други удобства.



Фалшиви сайтове продават скъпи винетки

автор:Дума

visibility 1688

/ брой: 133

Пожари в Киев след руски удар

автор:Дума

visibility 1333

/ брой: 133

Гореща вълна в Европа

автор:Дума

visibility 1707

/ брой: 133

Управляващите в Токио вече нямат мнозинство

автор:Дума

visibility 1829

/ брой: 133

Накратко

автор:Дума

visibility 1542

/ брой: 133

Съчувствие

автор:Таня Глухчева

visibility 1571

/ брой: 133

В разрез със закона

visibility 1766

/ брой: 133

Нужни са промени

visibility 1271

/ брой: 133

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ