15 Септември 2025понеделник21:44 ч.

Министър Гуцанов: Необходими са спешни координирани действия на всички институции за подкрепа на пострадалите от домашно насилие

автор:Дума

visibility 19780

„Необходими са спешни действия в синхрон между всички заинтересовани институции за оказване на превантивни мерки и навременна подкрепа на хората, пострадали от домашно насилие“, заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов по време на днешния парламентарен контрол. Той отговаря на въпрос за политиките на Министерството на труда и социалната политика (МТСП) в областта на социалните услуги за подкрепа на жертвите на домашно насилие.

Министър Гуцанов обясни, че социалните услуги, които към момента предлагат защита на жертви на насилие, включително и домашно, и които са държавно делегирани дейности, са Кризисен център, Звено „Майка и бебе” и Център за обществена подкрепа. В тях се осигуряват дейности за подслон, информиране и консултиране, застъпничество и посредничество, терапия и рехабилитация, обучение за придобиване на умения и други услуги.

Към края на декември 2024 г. на територията на страната функционират 13 Кризисни центъра за възрастни, които предоставят подкрепа на 72 души, и 20 Кризисни центъра за деца със 105 заети места. Звената „Майка и бебе” са 12 и в тях са настанени 61 потребители. Министър Гуцанов уточни, че във всички тях има свободни места. Центровете за обществена подкрепа са 188, които оказват подкрепа на 9597 деца и техните семейства.

„В приетата през 2024 г. Национална карта на социалните услуги е предвидено разкриване на  услуги, които ще осигуряват подкрепа на пострадалите от домашно насилие, във  всяка една от 28-те области в страната“, отбеляза министър Гуцанов.

Той информира и за предприетата от МТСП промяна в механизма за предоставяне на високотехнологични помощни средства за лица с трайни увреждания. Вместо досегашния подход чрез обществени поръчки, помощните средства ще се осигуряват на принципа на ваучерната система.

Новият модел на работа на проект „Предоставяне на помощни средства за лица с трайни увреждания“ ще позволи на хората с увреждания сами да избират най-подходящите за тях помощни средства от регистрирани доставчици на свободния пазар. „По този начин ще се минимизира рискът от забавяне в изпълнението и ще се гарантира достъпът на лицата до необходимите им помощни средства“, каза министър Гуцанов.

За целта МТСП е разработило проект на Постановление на Министерския съвет, което ще регламентира условията за предоставяне и финансиране на високотехнологичните помощни средства. В списъка на доставчиците ще бъдат включени всички регистрирани търговци, които отговарят на заложените изисквания, а при самите изделия ще се съблюдават предварително определени минимални технически параметри.

Очаква се чрез новия механизъм изделията да бъдат предоставени на одобрените кандидати до септември 2025 г., като от съществено значение за успешната му реализация ще бъде активността на хората с увреждания и ангажираните доставчици.

Огромна разлика в доходите на българите

автор:Дума

visibility 707

/ брой: 171

Пътуваме от София до Сърбия изцяло по магистрала

автор:Дума

visibility 758

/ брой: 171

НАП погва амбулантни търговци за укрити доходи

автор:Дума

visibility 713

/ брой: 171

Огромна разлика в доходите на българите

автор:Дума

visibility 737

/ брой: 171

Да се ограничи интернет за децата

автор:Дума

visibility 649

/ брой: 171

Голям пожар бушува на Пелопонес

автор:Дума

visibility 675

/ брой: 171

Германците взимат заеми за всекидневни разходи

автор:Дума

visibility 682

/ брой: 171

Накратко

автор:Дума

visibility 669

/ брой: 171

Признанието на Макрон

автор:Юри Михалков

visibility 684

/ брой: 171

Винаги с разум

visibility 642

/ брой: 171

Разбирате ли смисъла от училището?

visibility 661

/ брой: 171

Глас и съвест на епохата

автор:Дума

visibility 670

/ брой: 171

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ