06 Май 2024понеделник14:52 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Актуално

Между парижкия рикошет и португалското предизвикателство

Обществата често се консолидират около властите в периоди на шок и ужас. Затова не е ясно докъде ще позволят да стигне широкият ляв съюз в родината на Магелан и Сарамаго

/ брой: 267

visibility 327

Къдринка Къдринова


Една от "съпътстващите щети" на шока и ужаса, в който атентатите в Париж хвърлиха европейските общества, може да се окаже електоралният отлив от набъбналото желание за промяна на доминиращото в управлението на ЕС неолиберално статукво. При стресови ситуации като сегашната масовото съзнание често реагира с консолидация около официалната власт, колкото тя и да е антипатична със социалните си орязвания примерно. Просто от другата страна се оказва нещо много по-чудовищно. След като отвсякъде чуваш, че терористите атакуват "нашия начин на живот", започваш да оглушаваш за аргументите на онези политически сили, които предлагат промени именно в този начин на живот, съставен не само от забавления в петък вечер, но и от все по-цинични социални неравенства.
Този рикошет от парижките атентати отекна веднага в Испания, където на 20 декември ще има парламентарни избори. Те трябва да решат дали да се изостави досегашният курс на затягане на коланите и да се завие пак към социалната държава. Повечето сондажи сочеха именно такива желания у мнозинството испанци. Но след случилото се в Париж и при живия спомен за атентата на гара "Аточа" в Мадрид през 2004 г. тенденцията може и да се обърне. От това естествено с готовност ще се възползват управляващата Народна партия и нейният премиер Мариано Рахой, който и без това през цялата година не спря да се рекламира като носител на стабилността, сигурността и икономическото възстановяване. Още на следващия ден след атентатите в Париж Рахой стана инициатор всички политически сили да отменят проявите си за старта на предизборната кампания - като почит към жертвите и в знак на солидарност с Франция. Премиерът призова партиите да покажат единството на всички демократи против тероризма и да се присъединят към Антиджихадисткия пакт, който той подписа в началото на годината заедно с лидера на опозиционната Испанска социалистическа работническа партия Педро Санчес.
На такъв фон, разбира се, малцина ще се решат да припомнят скандалите за корупция сред управляващите и 25-процентната безработица...
Своеобразна траектория може да придобие парижкият рикошет и в Португалия, където в момента е отправено най-сериозното предизвикателство към неолибералната "стабилност". Законът принуждава президента - крайния консерватор и антикомунист Анибал Кавако Силва - да връчи мандат за сформиране на правителство на лидера на социалистите Антонио Коста, зад когото стои широк ляв съюз с участието и на комунистите. Дали Кавако Силва няма да се изкуши от сегашната извънредна международна ситуация и да изнамери формула, по която да спъне обединената левица към властта? Ще му е много трудно, защото за целта би трябвало да погази конституцията. Но в условията на война с една варварска външна заплаха няма невъзможни варианти...
Нека припомним португалския политически мизансцен. Както се и очакваше, оформилият се в парламента съюз между социалисти, комунисти, зелени и Левия блок гласува против предложения от президента отново за премиер консерватор Педро Пасос Коельо. Партията му взе мнозинство на изборите на 4 октомври, но недостатъчно, за да управлява сама. А заелите две трети от депутатските места леви формации договориха помежду си общ съюз. И направиха невъзможно преизбирането на Пасос Коельо, срещу чиято досегашна политика на социални орязвания гласуваха избирателите им. Това бе истински пробив - най-вече заради необичайното за европейската политическа панорама от последните десетилетия съюзяване на социалистите с по-леви от тях партии и движения.
Инициаторът на този завой е лидерът на соцпартията Антонио Луис Сантос да Коста. Той е юрист по образование. Роден е през 1961 г. в Лисабон и е син на писателя Орландо да Коста, който пък е родом от Гоа - бивша португалска колония в Западна Индия, получила през 1975-а независимост и превърнала се днес в индийския щат Гоа. Майка му също е писателка и мечтателка - Мария Антония Пая. Антонио Коста става кмет на Лисабон през 2007-а и печели голяма популярност със социалната си политика. Напуска кметското кресло тази година, за да стане кандидат-премиер на ПСП. 
Именно на него, като на лидер на втората по гласове политическа формация, сега е длъжен да даде мандат президентът Кавако Силва. Десният политик ветеран обаче протака решението. Още преди да номинира обречения на провал Пасос Коельо, държавният глава държа пристрастна реч, в която призова социалистите да подкрепят "стабилността", да дадат рамо на досегашния премиер и да загърбят "антиевропейските" партии - тоест комунистите и Левия блок. Последното бе чиста манипулация, защото тези две формации се отказаха изрично от ред свои по-радикални предизборни постулати, само и само да стане възможен левият съюз.
Агресивният тон на Кавако Силва постигна обратен ефект. Дори вътрешнопартийната опозиция в ПСП срещу съюза с комунистите смени мнението си, възмутена от намесата на уж "надпартийния" президент в политическия живот.
Сега, след бламирането на Пасос Коельо, Кавако Силва е длъжен да даде мандат на Коста. Другата възможност е чисто хипотетична - да се обявят извънредни избори поради патова ситуация за сформиране на кабинет. Но конституцията забранява да се свикват избори по-малко от шест месеца след последните парламентарни (а те бяха през октомври) и по-малко от шест месеца преди президентските (а те ще са през януари). Тоест Кавако Силва няма друг ход, освен да даде мандат на Коста, колкото и да не иска.
Но... След като Франция вече реши да промени конституцията си заради борбата с джихадизма, нищо не пречи и португалският президент да лансира прилагането на този европейски челен опит за вътрешнополитическа употреба...
Съмнително е обаче дали общественото мнение в Португалия би приело спъване на очевидно широко подкрепяната левица и дали би се поддало на шумните внушения отдясно, че този съюз застрашавал икономическата стабилност, постигната с драстичните рестрикции и приватизации от последните години. "Стига толкова. Досега ни караха да сме заложници на този краен либерализъм" - така чертае нагласите на хората писателят Жозе Луис Пейшото. А банкерът Фернандо Улрих споделя  пред испанския в. "Ел Паис": "Винаги ми е изглеждало странно как така при формирането на правителства никога не се включват партиите вляво от социалистите. Къде е демокрацията тогава?"
Соцлидерът Антонио Коста увери от парламентарната трибуна: "Няма да водим страната към сблъсъци и хаос. Напротив - излизаме с конструктивна и отговаряща на обществените очаквания програма."
На свой ред Катарина Мартинс, лидерката на Левия блок, другата най-диалогична лява формация в Португалия, също е категорична, че плашилото с "антиевропеизма" на левите е фалшиво: "Това няма да е правителство на скъсване с европейските ангажименти". Родената през 1973-а "Катарина Велика", както я наричат съмишлениците й, по професия е актриса. И много добре умее да владее  публиката с ясните си послания за връщане към социалната държава.
Несъмнен е и приносът на железния 68-годишен Жеронимо де Соуза, лидер на комунистите и легендарен водач на синдикалните борби. Компромисът му със социалистите осигури пробива, който отваря нови перспективи за цялата европейска левица.
Португалия живя под брутална фашистка диктатура чак до 1974-а, когато режимът бе сменен от "революцията на карамфилите". Тя бе извършена от младшия военен състав в армията, кипнал от безумията на колониалните войни в Африка. По онова време да си комунист в Португалия означаваше, че си бил сред най-преследваните от диктатурата, но и сред най-упорито съпротивлявалите се срещу нея.
Този ореол не е изветрял и досега. А най-голямата гордост на Португалия днес редом с легендарните мореплаватели Васко да Гама и Магелан е и нобелистът по литература Жозе Сарамаго, който получи престижното отличие през 1998-а и до смъртта си остана правоверен комунист. Когато почина през 2010-а, още по-правоверният антикомунист Кавако Силва, станал междувременно президент, не отиде на погребението му и с това скандализира цяла Португалия... Не са му го простили и до днес.
А ето какво припомня вдовицата на Сарамаго - испанката Пилар дел Рио, привърженичка на линията на Антонио Коста: "През 90-те вече имаше коалиция между социалисти и комунисти в Лисабон. Жоржи Сампайо беше начело на листата на градската управа от страна на социалистите, а Жозе Сарамаго - от страна на компартията. Управляваха заедно и от тази коалиция се роди блестящият период на града. Години по-късно отново се събраха - в Стокхолм. Единият бе президент на Португалия, докато другият получаваше Нобеловата си награда."
Авторитетният социолог Боавентура Сантос е убеден, че задаващата се промяна в Португалия е важна за цяла Европа: "Ако европейските институции и Германия не разбират, че европейците са на път да се разведат с европейския проект, може да настъпят фатални последици. Гърците търсиха нов европейски консенсус и се провалиха. Португалците го търсят по един напълно различен начин. През декември ще го търсят испанците. Ако всички опити се провалят, няма да има бъдеще за ЕС."

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1826

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1784

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1608

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1903

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 2077

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1696

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1745

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1975

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1737

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1921

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ