17 Юли 2025четвъртък10:22 ч.

Метани

/ брой: 153

автор:Мая Йовановска

visibility 3773

Мая Йовановска


Интересно заглавие се появи в края на миналата седмица в страницата на транспортното министерство след среща на новия стар служебен министър Христо Алексиев с представителите на автомобилния бранш. Та заглавието е: "Диалогът с автомобилния бранш е възстановен". Цитатът е от думи на министъра. И, логично, щом нещо е възстановено, преди това е било прекратено. През май на среща с бившия вече премиер Кирил Петков транспортните организации играха "обидени невести". С тях се подигравали. Проглушиха ефира, че диалогът с правителството бил провален. И започнаха антиправителствени протести, включително заради брадясвали с години проблеми. 

Друг интересен щрих е, че сред първите срещи на служебното правителство бе и тази със строителите - също отявлени протестиращи, чиито лакоми щения, използва ИТН за да бутне кабинета на Петков. С тях се видя регионалният министър Иван Шишков, който иначе като служебен зам.-министър имаше доста критики към някои представители на бранша. Сега обаче същий Кашпировски реди: "Със сигурност ще се намери решение, така че да се успокоят нещата". И след новата среща от вчера МРРБ веднага ще плати поне 200 млн. лв. за текущите ремонти на шосетата и новото строителство на пътните фирми. След проверка обаче.

За транспортните фирми нещата наистина са на път да се уредят, даже ще са на пълна далавера, щото до седмица щели да се предприемат мерки за намаление на тол таксите за превозвачите, работещи основно на българския пазар, а част от второкласните пътища ще останат безплатни. По-малкото приходи ще бъдат компенсирани от нарастване на пътните такси за транзитния трафик. "Можем да доведем нещата до по-високо таксуване на транзитния трафик през България и по-облекчени тарифи за родните превозвачи", обещава Алексиев.

Правителството на Петков предприе стъпки в посока тези, дето най-много трошат пътищата, да плащат справедливо полагащите им се тол такси, а не от нас, обикновените граждани, държавата да одира в пъти повече пари чрез винетките. И одобри нова тарифа, предвиждаща повишение на тол таксите от 1 януари 2023 г. за тежките превозни средства. Наред с това всички второкласни пътища трябваше да станат платени. Това доста поизнерви превозвачите, които са галеници на властта от времето на Борисов, и те се емнаха да протестират. Шумно, атрактивно и скъпо, разбира се.

Обещаното намаление на тол таксите е несправедливо. Да има различни, по-високи такси за транзитния трафик, пък крие рискове. Подобно разграничаване на превозвачите е дискриминационно и България може да си навлече наказателна процедура от ЕК. 

Важното е, че старите муцуни изразяват задоволство от "възстановяването на диалога с държавата". Освен това браншът е поискал кадрови промени в някои служби, подопечни на транспортния министър, като например автомобилната администрация. Превозвачите щели да предложат и мерки, свързани с цените на тол системата, отстъпки, като в Европа, преференции за българските и чуждите превозвачи, горивата. Абе - разпищолване до дупка в исканията.

Рано или късно вероятно ще разберем каква е истинската причина за тези метани на властта. И дано не е каквото изглежда.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 1186

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 1359

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 1495

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 1458

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1309

/ брой: 129

Епични провали

visibility 1450

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ