16 Юли 2025сряда10:47 ч.

Меркел предложи среща ЕС-Русия

Инициативата е подкрепена от Франция, Путин е "привърженик" на идеята

/ брой: 120

автор:Дума

visibility 761

Германската канцлерка Ангела Меркел е направила предложение да се покани руския президент Владимир Путин на среща с лидерите на страните от Европейския съюз, а инициативата е била подкрепена от държавния глава на Франция Еманюел Макрон, съобщи британският вестник "Файненшъл таймс".
Подобна среща би била първата от анексирането на Крим от Русия през 2014-та година.
Според вестника съответното предложение е изразено от посланиците на Германия и Франция на заседание на Комитета на постоянните представители на ЕС, проведено в сряда в Брюксел. Един от източниците на вестника в дипломатическите кръгове в Брюксел разкри, че инициативата е предизвикала критики от редица европейски държави, тъй като е обявена в навечерието на срещата на върха на ЕС, която ще се проведе на 24-25 юни. Отбелязва се, че Париж и Берлин настояват окончателното изявление на срещата на върха да смекчи формулировките, касаещи Русия, и да подчертае готовността на ЕС да "взаимодейства селективно" с Москва по теми от взаимен интерес.
Европейската комисия е приканена да определи "конкретни предложения и лостове", които могат да бъдат използвани във взаимодействието с Руската федерация в редица области. Списъкът включва въпроси като борбата срещу изменението на климата, опазването на околната среда, трансграничното сътрудничество, сътрудничеството в борбата с тероризма, изпълнението на космически програми, здравеопазването, както и външнополитическите въпроси, свързани с Иран и Сирия.
Според вестника Берлин смята, че американско-руската среща на върха в Женева, проведена на 16 юни, може да послужи като основа за нормализиране на отношенията между Запада и Руската федерация. Заедно с Франция, Германия призовава за промяна в стратегията на ЕС спрямо Русия и за изграждане на по-тесни връзки с Москва след срещата на Путин с лидера на Белия дом Джо Байдън.
Руско-американската среща на върха се проведе в Женева на 16 юни. Вашингтон инициира двустранните преговори на най-високо ниво. Путин и Байдън обсъдиха състоянието и перспективите за развитие на двустранните отношения, въпроси на стратегическата стабилност, както и въпроси от международния дневен ред, включително взаимодействие в борбата срещу пандемията и уреждането на регионалните конфликти.
Европейският съюз трябва да търси свои собствени формати за преговори с Русия, а също така да разработи общи механизми за отговор на политиката на Москва. Това заяви Ангела Меркел, на която се позовава TACC. "Нуждаем се от механизми за единна и обща реакция" спрямо действията на Русия, цитира агенцията думите на Меркел от трибуната на Бундестага. "Вярвам, че ЕС трябва да търси пряк контакт с Русия и руския президент", добави канцлерката.
Президентът Владимир Путин е "привърженик" на предложението от Германия и Франция за възобновяването на срещите на върха с Русия, заявиха в Кремъл.
Междувременно в Пентагона изразиха надежда да обсъдят с Русия всички технологии, които влияят върху стратегическата стабилност.
САЩ изхождат от предположението, че ще могат да обсъждат с Русия в рамките на споразуменията от срещата на върха в Женева всички военни технологии, засягащи стратегическата стабилност. Това съобщи в сряда зам.-министърът на отбраната по политически въпроси Колин Коул.
"Част от диалога за стратегическата стабилност е възможността двете страни да изложат прозрачно своите виждания относно това какви технологии всяка от тях смята за накърняващи стратегическата стабилност", посочи той на онлайн конференция във Вашингтонския фонд Карнеги.
"Смятам, че... преговорите за стратегическа стабилност ще имат значителен ядрен компонент. Доколкото знам, все още се консултираме с руснаците как да включим в това други технологии - както съществуващи, така и нововъзникващи, -  които могат да имат последици за стратегическата стабилност", поясни Коул.
"Ние (САЩ и Русия) сме съгласни, че редица въпроси, свързани с ядрените оръжия, трябва да бъдат в центъра (на диалога). Как да включим кибер (компонента), Космоса, нововъзникващи технологии като изкуствени интелект... Затова ще проведем диалога", каза Коул.
Според информацията, която той предостави, "Русия продължава да разработва нови видове ядрени оръжия" и "увеличава арсенала от нестратегически ядрени оръжия". "Освен това виждаме, че ролята, която ядрените оръжия играят в руската доктрина, е доста засилена. В смисъл, че Русия, според мен, вижда много повече смисъл в ядрените оръжия, отколкото която и да е друга държава", изтъкна зам.-министърът.
 

Коментар - в статията на Юри Михалков "Новата Стара Европа".

Правителството с нови мерки срещу спекулата

автор:Дума

visibility 2511

/ брой: 128

Прасковите ще стигат 8 лева за килограм изкупна цена

автор:Дума

visibility 3111

/ брой: 128

До софийското летище вече има денонощен транспорт

автор:Дума

visibility 2369

/ брой: 128

Франция ще удвои бюджета за отбрана

автор:Дума

visibility 3084

/ брой: 128

Протест спря кораб с оръжие за Израел

автор:Дума

visibility 2737

/ брой: 128

Сблъсъци между мигранти и испанци

автор:Дума

visibility 2628

/ брой: 128

Френски затворник избяга, скрит в багажа на съкилийник

автор:Дума

visibility 2137

/ брой: 128

Скъпооо

автор:Аида Ованес

visibility 2774

/ брой: 128

Тъмни векове

автор:Барбара Пейчинова

visibility 2625

/ брой: 128

Спортът ни не е умрял

автор:Владимир Николов

visibility 2729

/ брой: 128

Тихото задлъжняване на българските домакинства

visibility 3081

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ