27 Септември 2024петък01:13 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Меката сила" на неоосманизма в действие

И в БАН клекнаха на турската лира

/ брой: 224

visibility 65

Иван Грозданов

"Меката сила" на неоосманизма, предвиждаща културно и икономическо проникване в държавите, които са били част от Османската империя, се прилага вече и към БАН. Академията организира заедно с Истанбулския университет международна балканска годишна конференция в София, спонсорирана с турски лири. Форумът ще се състои в София от 26 до 28 ноември. В поканата за участие към наши и чужди изследователи строго са фиксирани темите, и което е по-скандално, се подчертава, че преди да бъдат допуснати до участие, учените ще бъдат цензурирани. Ако докладите им не отговарят на претенциите на организаторите, те просто няма да бъдат допуснати до форума. Подобна практика е без прецедент в последния четвърт век от академичната ни история, която се характеризираше с плурализъм.
Под влияние на "меката сила" на неоосманизма и учени от БАН заговориха за Османско владичество, а не за турско робство. Естествено проблемите на етнодемографските процеси, протекли в империята, както и последствията от тях, не са в дневния ред на форума. Тъкмо обратното, в поканата към участниците се рисува идилия в тон с лансираната от Анкара теза за благотворното османско присъствие на Балканите.
В поканата могат да се прочетат следните абсурди: "Мост между Изтока и Запада, между исляма и християнството, между цивилизациите - това е често срещано определение за Балканския полуостров в средствата за масова информация, историческите източници и популярната литература. През последните десетилетия на ХХ век тези цивилизации се срещат и съжителстват на територията му без съществени конфликти". Логично възниква въпросът кои средства за масова информация, исторически източници и популярна литература имат предвид организаторите? Отговор липсва, но освен в Турция, такава идилия не се описва никъде. В същата покана се добавя: "През по-голямата част от ХХ век "западняците" (термин с твърде променливо съдържание, на който се придава прекалено голямо значение и е подвеждащ) поставят на полуострова и населението му етикета "буре с барут от размирици". Е, това е академично самочувствие! И къса памет. Никакъв спомен за касапницата в Югославия, десанта в Кипър или конфликтите в Македония.
 Организаторите на форума се опитват да ни убедят в това, в което "западняците", а и ние, българите, не вярваме: "И все пак изглежда, че в хода на вековете на нашествия и пристигане на нови заселници, хората, населяващи полуострова, са се научили да живеят с тези различия, което позволява на другия да съществува, и да приемат различията като част от живота". И тук опираме до черешката на тортата - "османското наследство". Ето в какво ни убеждават организаторите: "Разнообразието от езици и култури повдига въпроси за тяхното съжителство. Сред тях можем да посочим въпроса за многоезичността в повечето части на Балканите чак до средата на ХХ век, взаимодействията в областта на изкуството и материалната култура, архитектурата, езиковите контакти. Не толкова очевидни, но също толкова важни изглежда са били взаимните влияния и отношения в икономическия, политическия и социалния живот, които наскоро извеждат на преден план "османското наследство" като конкретна тема за научно изследване".
За сведение, "османското наследство" вече е обект на "научно изследване". С неизвестно и до днес финансиране, но с протекциите лично на бившия турски посланик Исмаил Аръмаз в София бяха представени две луксозни издания. Едното е "Турците в България", а другото - "Пътеводител на Османска България". Издател е бившият агент на Шесто управление на ДС Антони Георгиев. Автори са плеяда научни работници от БАН. Явно обаче това не е достатъчно за тези, които дават парите.
Конференцията ще бъде пето издание. До този момент форуми са се провели в Скопие (2011 г.), Тирана (2012 г.), Сараево (2013 г.) и Букурещ (2014 г.).
Организаторите предлагат участниците да се съсредоточат върху живота на Балканите през последните три века и до настоящия момент "без специално да избягват чувствителни въпроси". Въпросите обаче са избегнати още със зададените теми и времевия им обхват. Може да докладвате за селското стопанство, занаятите, социалния живот. Даже за културния обмен и взаимодействие като изкуство, архитектура, фолклор. Но нито дума за османското нашествие, кръвния данък, ислямизацията или религиозната дискриминация.
Темите са идеални за соросоидите в научните ни среди, които две десетилетия чрез неправителствени центрове наводниха академичното пространство със слугинажни издания.
За да бъде унижението към участниците пълно, те трябваше да подадат "молба за участие" до 15 септември, за да има време за задълбочен оглед. Участниците трябва да се надяват "Академичният съвет на конференцията" да оцени техните предложения и да ги уведоми дали те са приети.
От БАН се опитват да впишат предстоящия форум в политиката на академията за толерантност. Ще припомним, че по инициатива на председателя на БАН акад. Стефан Воденичаров бе приета Декларация за толерантността между вероизповеданията и етносите в България. Тя бе подписана на 5 февруари 2013 г. между БАН и Националния съвет на религиозните общности в страната. Бе проведена и кръгла маса, на която учудващо нямаше мюсюлмански лидери. Техен доклад не се появи и в публикуваното луксозно издание "България - средище на толерантността", видяло бял свят чрез Академичното издание "Марин Дринов".

Безплатни прегледи във ВМА за Деня на сърцето

автор:Дума

visibility 3

Как да подадем сигнал до КАТ?

автор:Дума

visibility 235

Габриел Вълков: БСП подава ръка на младите хора в България

автор:Дума

visibility 418

Държавният договор за превоз на пътници с БДЖ ще бъде удължен

автор:Дума

visibility 488

/ брой: 183

Изкуственият интелект е заплаха за работните места

автор:Дума

visibility 504

/ брой: 183

Брюксел разреши продажбата на Йетел

автор:Дума

visibility 548

/ брой: 183

БНБ предупреди за риск пред банковата система

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 183

Гърция и Турция заедно срещу трафика на хора

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 183

Изпълнили сме всичко за Шенген

автор:Дума

visibility 619

/ брой: 183

България домакин на учение на НАТО

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 183

Богоугодно

автор:Мая Йовановска

visibility 1648

/ брой: 183

Майка плаче...

автор:Боян Дуранкев

visibility 1482

/ брой: 183

За тежките комплекси на македонците към България

visibility 471

/ брой: 183

Бедността като свинско със зеле

автор:Аида Паникян

visibility 597

/ брой: 183

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ