Медицинските сестри излязоха на протест
Зa увеличение на заплатите им до 950 лв. са необходими 77-78 млн. лева, твърди здравният министър
/ брой: 56
Медицинските сестри протестираха за втори път. Националният им протест е подновен, след като изтече 20-дневният срок, който те дадоха на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев, за да набележи мерки за решаване на проблемите в сектора. Акцията започна със скандирания "Оставка", а недоволството им е подкрепено от Националния синдикат на работещите в здравеопазването.
Ден след срещата си с Ананиев сестрите бяха категорични, че ще отстояват исканията си с протести всеки ден, тъй като не им е представено никакво решение. Министърът им обеща работна група от експерти на МЗ и представители на съсловието да започне от 26 март разработването на нова методика за заплатите. Методиката ще бъде задължителна за държавните болници, а за общинските ще решава местната власт. Наливане на пари без правила ще задълбочи проблема, смята Ананиев. До 30 юни трябва да се работи и по медицинските стандарти.
България е на предпоследно място в ЕС по брой сестри след Гърция - 420 на 100 хил. души население, а в южната ни съседка те са 380. Средно за ЕС са 820 на 100 хил. Ананиев повтори, че ще се увеличи със 150 бройки приемът на специалисти по здравни грижи. МЗ щяло да поеме стипендиите на специализанти по обща медицина, педиатри и други дефицитни специалности. От началото на седмицата Ананиев имал срещи с асоциациите на университетските болници, на областните и др., от които станало ясно, че не всички болници могат да приложат колективния трудов договор от 2018 г. Анализът на възнагражденията и човешкия ресурс на болниците с над 50% държавно участие и на общинските показал огромни разлики в заплатите на медицинския персонал, съвършено различни били методиките на разпределяне на парите, нямало общ механизъм. Според Ананиев ще бъдат достатъчни 77-78 млн. лв., за да може основните заплати на сестрите да достигнат минимума от КТД - 950 лв.
"Първо трябва да се погледнат приходите на болниците. Няма как министърът да определя заплатите", коментира председателят на здравната комисия Даниела Дариткова.
"Подкрепяме всяко искане за увеличение на възнаграждението, но в момента не подкрепяме формата на ежедневен протест на медсестрите", коментира вчера зам.-председателят на Федерацията на синдикатите в здравеопазването към КНСБ д-р Пламен Радославов.
Омбудсманът Мая Манолова коментира пред ДУМА, че ще подкрепи сестрите във всичките им действия.