25 Април 2024четвъртък12:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Медал за баш майстора на медалите

Проф. Богомил Николов проправи път на едно малко познато изкуство и подготвя достойни следовници - българи и чужденци

/ брой: 63

автор:Дума

visibility 1644

Ирен Танева

Професор Богомил Николов е роден през 1943 г. в с. Бръшляница, Плевенско. Живее в София повече от 50 години. Завършва Художествената гимназия, а по-късно специалност "Стенопис" в Художествената академия. Дипломира се и по металопластика в Московския институт за приложни изкуства. Ръководи ателие "Метал" в СБХ. От 1996 г. е преподавател, професор в Художествената академия в София - специалност "Метал". Ръководи ателие "Метална скулптура". Вече осем години води едномесечна следдипломна специализация на британски студенти. Национален делегат и член на ФИДЕМ (Световна федерация за медално изкуство). Има много самостоятелни изложби както у нас, така и в чужбина. Негови творби са изложени в Британския музей, в Държавния музей за изобразителни изкуства "Александър Пушкин" - Москва, в музеи в САЩ и на много други места по света. Носител е на редица награди. Съпругата му и дъщеря му също са художнички.


Още в древен Китай са сечени монети, а те са предшественици на медалите. В традиционния медал се наслагва реалистично изображение върху плосък фон, като се създава илюзия за пространство. Той има ролята на миниатюрен мемориален знак, отразяващ важни политически и културни събития, както и бележити личности. Медалът не е просто и само скулптура, включва форма и пространство, обединени в едно цяло. Съвременният медал е малка форма с голям емоционален заряд, в която художниците могат свободно да изразяват идеите си - подобно на поезията в литературата.
У нас преди Втората световна война българските ордени и медали се правят в чужбина - Австрия, Великобритания. След нейния край е учреден Монетният двор. Тук са създадени много медали и монети. Проектите им са дело на известни наши художници.

Поздравления от приятели


Първият наш медал е учреден от княз Александър I Батенберг през 1881 г. По статут е причислен към ордена "Свети Александър". Има три степени: златен, сребърен и бронзов. Наречен е "Медал за заслуги". Раздаван е на пурпурно-червената лента на ордена. През 1939 г. орденският съвет решава по време на война да се дава на военна лента. Цар Фердинанд прибавя корона. Батенберг раздава две емисии - на първата е по-млад и без брада.
Медалът като самостойно художествено произведение обаче се появява у нас в началото на 70-те години на миналия век с творчеството на Богомил Николов. Неговата самостоятелна изложба на медали и плакети през 1976 г. е първата по рода си в България. Той обича да говори за работата си. Държи на точността и се възмущава, че понякога, когато се разказва за неговото изкуство, се допускат грешки.
Първата му работа е учебна задача в института в Москва. Представлява медал по случай стогодишнината на института. Пак там той се дипломира със серията медали "Българска култура". Насочването му към това изкуство, влюбването в него става постепенно. Увлича се, печели няколко първи награди в чужбина. Това предопределя и мотивира окончателно посвещаването му в тази област. Той е първият медалист у нас. В резултат на тази нарастваща активност много от студентите на проф. Николов също получават висока оценка извън България - включително награди и откупки в чужбина. А за един преподавател се съди и по успехите на учениците му, нали?
Във Великобритания е учредена стипендия за британски студенти, които да се подготвят в нашата Художествена академия, в ателието на проф. Богомил Николов. Получава я един студент всяка година. Той се избира с конкурс. Извън България специалността се изучава в много малко висши учебни заведения. Нашият герой е единственият, който чете лекции по медално изкуство и е основател на "Ателие за медална скулптура" към Националната художествена академия.
Проф. Богомил Николов прави медали, свързани с конкретни обществени поръчки, и колекционни монети. Сериите са две: "Българска иконография" и "Бележити събития и личности". Освен това изработва и свободни художествени произведения - малък формат, наречени "медална скулптура". Също награди и отличия за различни чествания. Те се правят най-вече по традиция от бронз. Понякога - сребро и злато, много рядко изцяло от тях. По-често творбите се позлатяват и посребряват.
За последното десетилетие е характерно използването на нетрадиционни материали. Най-често хартия и дърво. Използват се и керамика, текстил. Нобеловите награди например са изработени от 18-каратово необработено злато, което е позлатено с 24-каратово чисто злато.
Нашият художник е автор на държавната награда "Паисий Хилендарски". Тя се връчва всяка година на хора със заслуги в областта на културата. Дава се на 1 ноември - Денят на народните будители. Негово дело е и Почетният знак на Министерството на културата - "Златен век".
Винаги в началото се започва с идеен проект. Следва графична и пластична разработка, модел - еталон за производство, леене. Завършва се с реализация на проекта в материал и довършителни работи.
Освен всичко друго, проф. Николов организира уъркшопове във Велико Търново със студентите си от Великобритания. Те работят една седмица. Но уъркшоповете са и своеобразно съчетание на полезното с приятното - запомнящи се срещи между съмишленици, весело, радушно общуване, посещение на изложби и исторически места. Така се постига и друг ефект - опознаване на България, за която малко се знае отвъд океана и в Западна Европа. А има какво да се научи.
Един от важните проекти на Ателието за медали в последните години е "София медал фест". В рамките на тази инициатива през 2010 г. са проведени седем медални изложби в седем галерии в София. През 2011-а е осъществен проектът "Нови идеи в медалната скулптура". Той е съвместна инициатива на ателиетата за медали в България, САЩ и Португалия и представлява пътуваща изложба. А през юни т.г. в Глазгоу (Великобритания) се проведе 32-рият конгрес на Световната федерация за медално изкуство ФИДЕМ. В организираната по този случай изложба на съвременни медали бяха представени и 12 български автори. Проф. Богомил Николов, един от тях, на тържествена церемония беше удостоен с британската награда "Марш" и президентския медал на Британската асоциация за медално изкуство BAMS. Тя му се дава като признание за дългия и впечатляващ творчески път в медалната скулптура, за способността да предава ентусиазма си на младото поколение художници, за множеството иновативни международни семинари и симпозиуми, които организира. И не на последно място - за щедрата подкрепа, която дава на Британската асоциация за художествени медали за реализиране на целите й - да развива и подпомага медалното изкуство както в Обединеното кралство, така и в други държави.
В творческата кариера на проф. Николов не липсват и куриозни случки. Преди години той участва в международна изложба-конкурс в Полша. Печели голямата награда. За него гласуват повечето представители в международното жури. Българският представител е... "против"! Тук е подходящ вицът за грешниците, които врат в казана в ада. До всеки казан пазят дяволи - да не би някой да избяга. Само при българския казан няма охрана: надигне ли нашего брата глава, скъпите му сънародници с всички сили го дърпат надолу!
На международна изложба-конкурс пък в бивша Чехословакия - на плаката и рекламните материали били изобразени националните флагове на всички участващи страни и дори на някои неучастващи. Липсвал само българският. Може би журито не очаквало България да участва. Тя не само участвала, но голямата награда била дадена на българин - проф. Богомил Николов.
Да се върнем обаче към сериозната част на нещата. След всичко, казано дотук, някак естествено стигаме до един оптимистичен извод: за разлика от други занаяти и приложни изкуства, медалното изкуство не отмира. Професор Николов и творците от неговото поколение има на кого да го предадат.


Другите за него и за работата му

Михаела Каменова, магистър I курс, специалност "Метал":
Силно ме впечатлява у него, че постоянно работи, неуморен е.

Едит Върбанова, IV курс, специалност "Метал":
С британските студенти сверяваме часовниците си. Виждаме къде сме ние, как работят другите. Професорът ни помага, осигурява ни участия в различни форуми - изложби, конкурси.

Михаил Маламски, IV курс, специалност "Метал":
Добър е като човек, всеотдаен, обича да се шегува. Винаги ни мотивира. От Пушкинския музей в Москва взеха наши творби и сега те са в колекцията им.

Венцислав Шишков, магистър I курс, специалност "Метал":
Проф. Николов създава прекрасни условия и атмосфера за работа. Съчетава полезното с приятното, здравата работа - с веселието, със забавлението. Това е супер!

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 190

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 200

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 206

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 177

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 198

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 198

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 186

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 183

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ