Машините за гласуване още не са държавна собственост
Договорът за доставка на машините за гласуване не е приключен. Разбрахме, че машините все още не са платени и не са държавна собственост. Това разкри в ефира на БиТиВи председателят на обществения съвет към настоящата ЦИК Росица Матева, която е номинирана от "Изправи се! Мутри вън" за член на новата комисия. За проблема потвърди и Димитър Димитров, говорител на ЦИК и номинация на ГЕРБ за зам.-председател в новия състав.
Димитров добави, че договорът не е приключен, защото има спорни моменти: "Сиела Норма" не е изпълнила всички задължения по договора и най-вероятно следващата комисия, понеже тя ще е правоприемник, ще трябва да уточнява неща, които много трудно се уточняват. Може и до съд да се стигне, тези неща ще трябва да се уточнят по съдебен ред".
От евроизборите през 2014 г. винаги, когато е имало устройства, изпълнител на поръчките е била именно фирма "Сиела Норма". "Друг доставчик едва ли ще се намери за същите машини. Да не говорим че има дълга история на доставка от тази фирма. И това (това, че устройствата не са платени - бел. ред) със сигурност ще усложни отношенията. Каква би била развръзката ми е трудно да кажа", посочи Димитров.
Матева също призна, че ситуацията е "доста притеснителна". С промените в Изборния кодекс бе решено, че в секциите с над 300 избиратели ще се гласува само с машини. Димитров допълни, че още не е ясно колко допълнителни машини щe ни трябват за вота след два месеца. "Според изчисленията на един от колегите - Емил Войнов, ще са необходими още около 1500 - 2000 машини", каза още той.
Матева обаче не е на същото мнение. "Имаме 9600 секции, в които се гласува машинно на последните избори. Няма причина да има голяма разлика в броя на секциите в страната за следващите избори. Трябва да бъде уточнено в колко секции в чужбина ще се гласува с машини", каза тя. Според нея за секциите в страната ще трябват допълнително не повече от 50 машини, а за броя на устройствата, които трябват за чужбина може да бъде уточнен дори от сегашната ЦИК.