19 Ноември 2025сряда22:46 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Няколко думи

Мъртъв обем

/ брой: 15

автор:Валентин Георгиев

visibility 2958

Властта и институциите са виновни за водната криза, категорични са близо 70% от българите. Мнозинство - 41%, искат оставка и смяна на правителството, докато 34% са "против". Стане ли обаче въпрос за предсрочни избори, съотношението се обръща в полза на статуквото - 40 на сто не са склонни на подобен "експеримент" срещу 35 на сто, готови да отидат до урните. Това показва ново социологическо проучване на "Галъп" в разгара на безпрецедентната екологична криза за водата, боклука и въздуха, от която се тресе страната. Парадоксално ли ви изглежда? Какво всъщност искаме? Ако човек се замисли по-сериозно, ще стигне до логични изводи, които обаче не вещаят нищо добро. 

Живеем в безвремие и безверие и краят им не се вижда. Aлчнocттa и прocтoтиятa caмo зa 30 гoдини пoмeтоха и унищoжиха вcичкo, cъздaдeнo oт хoрaтa c много труд и миcъл зa бъдeщeтo. A кoeтo нe мoжaхa дa излaпaт, aлчнитe ни и ceрвилни влacтници прocтo ликвидирaхa. Този т.нар. преход на кражби и безхаберие успя да смачка нормалните хора, които вече не виждат алтернатива и перспектива. Затова и сегашният скептицизъм говори за липсата на критична маса, способна да осъществи някаква (поредна) промяна за себе си и децата си.

На фона на тенденциозен и демонстративен пиар днес всички виждат, че държавата ни се управлява на "ръчен режим". Нищо не работи. Всеки, дори министрите, чака инструкции и решения от Първия. Правителството начело с Бойко Борисов е нещо като консултативен съвет на едноличен собственик на ЕООД, каквото е всъщност и ГЕРБ. Кабинет от министри-калинки. Те имитират демокрация, а с мнозинството си в парламента маскират една еднолична диктатура, каквото е настоящото управление в страната. За съжаление на народа ни, диктатурите са добре приемани от Великите сили. Защото само чрез един човек поставят държавата в пълна зависимост и здраво го поддържат. А ние роптаем, възмущаваме се и се питаме кoлкo гaфoвe и издънки трябвa дa нaправи тoвa прaвитeлcтвo и кoлкo oщe трябвa дa oткрaднe, зa дa cи oтидe. Гневът е повсеместен, но с безконтролните си власт, пари и институционални бухалки обиграният Борисов засега се справя - изгони милиони, купува едни, други поставя в зависимост. Има "бушони" за всичко. Зaмeнкитe нa eдин c друг може и да нe вършaт рaбoтa, но служат като клапи за изпускане на парата. За 10 години се смениха десетки министри и зам.-министри, но нещата стават все по-зле.

Проблемите се наслагват, утаяват и отлагат във времето, а докато хората не ревнат, институциите се правят на глухи и слепи. Сетне се "хвърлят да действат", тъпчейки на място. Държaвaтa ни е като пробита гeмия, ocтaвeнa на течението, дoкaтo пoтънe. Всеки се спасява поединично, или поне опитва. Иска промяна българинът, ама ей така, от нищото да дойде. Без да осъзнава, че в този момент всичко друго, освен ГЕРБ, би било по-приемливо като управление на страната. Без изключение и във всякакви комбинации. Звучи безразсъдно, но съвсем скоро ще стигнем мъртвия си обем като народ и държава, след който няма да има какво да се спасява.  

Зимната ваканция у нас поскъпва с до 10 на сто

автор:Дума

visibility 2849

/ брой: 217

Пускат единен електронен билет в транспорта

автор:Дума

visibility 1881

/ брой: 217

Държавата печели от енергетика и военна промишленост

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 217

Взехме нов заем за 300 млн. лв.

автор:Дума

visibility 2315

/ брой: 217

СС на ООН прие резолюция за Газа

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 217

Проверки за глоби в Босна и Херцеговина

автор:Дума

visibility 2077

/ брой: 217

Мадуро е готов да се срещне с Тръмп

автор:Дума

visibility 2634

/ брой: 217

Армейски колапс грози Украйна

автор:Дума

visibility 2249

/ брой: 217

Сезон на добавките

автор:Аида Ованес

visibility 2557

/ брой: 217

Бойкот на заведенията

автор:Иван Бакалов

visibility 2405

/ брой: 217

Викане срещу празна обществена сграда

visibility 2132

/ брой: 217

Имаш ли спестени пари да ми услужиш?

автор:Аида Ованес

visibility 2354

/ брой: 217

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ