02 Май 2024четвъртък11:41 ч.

Марица тръгна със загуба в Шампионската лига

/ брой: 223

visibility 343

Марица Пд тръгна със загуба в групите на Шампионската лига. На старта българките паднаха от домакина РК Кан с 1:3 гейма (-24, 18, -7, -19). В зала "Пале де Виктоар" по трибуните имаше и значително присъствие на български фенове, а общо зрителите бяха 800.

Още от началото на мача двата отбора се впуснаха в люта битка за всяка точка, която продължи до края на първата част. В нито един момент разликата не надвиши две точки за коя да е от двете страни. В крайна сметка решаващи в равностойния гейм се оказаха непредизвиканите грешки. Марица успя да спаси два геймбола за Кан, но при третия с грешка в атака на иначе отлично играещата Алекзандра Холстън подариха частта на противника при 26:24. Във втория гейм българките успяха да вземат предимство с 8:4 и въпреки че допуснаха изравняване при 10:10 за момент, те бързо възстановиха преднината си. Жана Тодорова правеше чудеса от храброст в защита, блокадата също заработи отлично, донасяйки цели шест точки за убедителното 25:18.

Домакините успяха да поведат с три точки в началото на третия гейм. Пловдивчанки удържаха до 8:7 и някъде там загубиха нишката на гейма. Мира Тодорова бе на 100% в атака и след феноменална серия от сервиси на сръбкинята Лиляна Ранкович, Кан отбеляза 17 поредни точки към катастрофалното за Марица 25:7. Въпреки влизането на Кремена Каменова в игра за началото на четвъртия гейм, гостенките не успяха да се съвземат от тежкия удар. Френските шампионки отново наложиха надмощие с предимство на блокада, а Тодорова продължи да тормози отбора на бившия си клуб с мощните си атаки за крайния успех на своя тим с 25:19.

Топреализатор на мача с 20 точки стана украинката Надя Кодола, която бе обявена и за Най-полезен играч на мача. При феноменална успеваемост от 81% в нападение, Тодорова добави 18 т. за победителките. Най-резултатни за Марица бяха Десислава Николова с 14 т. и Алекзандра Холстън с 12.

В другия мач от група Е в четвъртък Динамо Москва посреща Уралочка-НТМК Екатеринбург. Във втория кръг Марица посреща Динамо в сряда 18.30 в зала "Колодрума"

"Тежка загуба, като се има предвид, че загубихме третия гейм на седем точки. Въпреки всичко първият гейм беше много оспорван и ако го бяхме спечели, мачът щеше да се развие по съвсем друг начин. Успяхме да спечелим лесно втория гейм. В третия се получи голяма дупка. В едно нареждане загубихме страшно много точки и не успяхме да се върнем в играта. Трябваше да сме малко по-агресивни в атака. Имаме много добър показател при блокадите 12 за нас срещу 5 за тях. Естествено с този показател можехме да излезем напред, ако бяхме атакували малко по-агресивно. Учим се в Шампионска лига", заяви треньорът на Марица Владимир Орлов.

"За мен този мач беше много специален. Наистина положихме доста големи усилия, за да успеем да спечелим мача. Отборът на Марица игра чудесно и ги поздравявам. Да, очаквам и мача в Пловдив. Със сигурност ще има голяма битка и ще ни е доста по-трудно", каза Тодорова. Тя е продукт именно на школата на Марица, но от 2013 г. играе зад граница.