03 Май 2024петък00:34 ч.

Марица порази и Кан

visibility 511

Около 4000 зрители в зала "Колодрума" в Пловдив подкрепяха и аплодираха Марица при втората поредна победа на тима в Група Е в Шампионската лига. Този път със силната си игра пловдивчанки сразиха френския първенец РК Кан с 3:1 гейма (17:25, 25:18, 25:12, 25:21) в предпоследния си пети мач в групата и запазиха реални шансове за продължаване в елиминациите в най-престижния клубен евротурнир.
Първият гейм бе равностоен до 8:8, след което с по-концентрирана игра на всички елементи гостенките поеха контрол върху резултата и с 6 точки в атака от украинката Надя Кодола стигнаха до убедителното 25:17. Във втората част нещата се обърнаха. Христина Русева-Вучкова поведе маричанки с отлична игра на сервис, блокада и в нападение, докато Жана Тодорова продължи да блести в защита и на посрещане, солидно подкрепяни и от останалите на терена. Момичетата на Иван Петков наложиха надмощие, дръпнаха напред в резултата и с ас на Вучкова затвориха гейма при 25:18. Марица влезе още по-мощно в третия гейм и не остави никакви шансове на съперника. На високо ниво беше блокадата, атаката, особено с центровете, продължи да носи много точки, а феноменалната Жана Тодорова даваше безценния си принос и в двете фази на играта. Разгромното 25:12 отново бе оформено с ас, този път на Лора Китипова. Четвъртата част беше по-равностойна, като в началото българските шампионки поддържаха лек превес с много разнообразие в атака, което осигури разпределителката Китипова, но към средата на гейма Кан успя да излезе с точка напред. След 13:14 обаче последва силна серия от 6 поредни точки за Марица, по време на която Вучкова взриви трибуните с 3 поредни аса и на практика отказа противника. Победното 25:21 отново направи националката с мощна атака през центъра.
Топреализатор на мача стана сенегалката Фату Диук със 17 точки за френския тим, следвана от съотборничката си - италианката Аманда Конео, с 16. Най-резултатни за победителките с по 15 точки бяха Христина Русева-Вучкова (5 аса, 2 блокади, 80% успеваемост в атака) и Емилия Димитрова (3 блокади). С толкова се отчете и Надя Кодола за Кан, а младата Александра Миланова записа 14 за Марица.
С този успех българските шампионки излязоха на второ място във временното класиране в Група Е, с 2 победи и 7 точки. РК Кан запазва първата си позиция с 3 победи и 9 точки. В другия мач от кръга утре Уралочка-НТМК (Екатеринбург) посреща другия руски тим Динамо (Москва) от 16:00 бълг. време. Преди този сблъсък и двата отбора имат по 2 победи и 2 загуби в актива си.
В последния кръг на 18 февруари от 18.30 ч. Марица посреща Уралочка-НТМК.