05 Юни 2025четвъртък10:57 ч.

"Марица изток 2" - в капан да плати 86 млн. евро

Държавното дружество трябва да извади от "джоба си" обещани, но после спрени европари за екология

/ брой: 202

автор:Христо Христов

visibility 2114

ТЕЦ "Марица изток 2" ще трябва да изхарчи 86 млн. евро собствени средства за изграждането на сероочистващи инсталации на блокове 5 и 6. Изпълнител на проекта е китайско-италианският консорциум "Идреко-  Инсигма". Консорциумът бе избран чрез конкурс през 2008 година, което бе атакувано от останалото на второ място дружество "Алстом". Процедурата беше проверявана многократно, включително и от представители на ОЛАФ, които идваха на място в централата през зимата. От "Алстом" атакуваха "Идреко-Инсигма", че използва неправомерно тяхно ноу-хау.
По предварителните намерения 36,1 млн. евро трябваше да бъдат предоставени като безвъзмездна помощ по програма ИСПА на ЕС, а 34 млн. евро трябваше да бъдат под формата на заем от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕВБР). Пак според първоначалните идеи остатъкът до 86 млн. евро трябваше да извадят българските енергетици, за да отговорят двата блока на евроизискванията за екология.
Междувременно от Европейската комисия за изпълнение на програма ИСПА, мярка 2001/BG16/P/PE/004, спират плащанията. На 21 май тази година е било подписано допълнително споразумение между МОСВ, МИЕТ и ТЕЦ "Марица изток 2" ЕАД, според което държавното дружество като краен бенефициент ще поеме всички признати разходи. От мениджмънта на ТЕЦ "Марица изток 2" очакват парите да бъдат компенсирани след възстановяване на финансирането от ЕК, но никой не може да каже кога и дали това ще стане.
Пропаднало е и заемното споразумение с ЕБВР, чийто краен срок е бил 1 януари 2009 година, което допълнително натоварва държавното дружество с още 34 млн. евро. Пак от държавната комисия ще се изплащат и сумите по договора за супервизия и техническа помощ,  които се изпълняват от консорциум АФ "Консулт/Фихтнер".
От ръководството на ТЕЦ "Марица изток 2" обаче са категорични, че настъпилите промени във финансирането на един от най-големите екопроекти няма да бъдат пречка за реализацията му.

Лагерът на Тръмп осъди ударите срещу Русия

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 99

Вилдерс напуска властта заради миграцията

автор:Дума

visibility 1050

/ брой: 99

"Грийнпийс" се подигра с с френския президент

автор:Дума

visibility 985

/ брой: 99

Накратко

автор:Дума

visibility 986

/ брой: 99

Това ли е Европа?

автор:Юри Михалков

visibility 1035

/ брой: 99

Напук на политиците

visibility 1042

/ брой: 99

Кога, къде, колко

автор:Дума

visibility 1162

/ брой: 99

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ