02 Юни 2024неделя13:40 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Манипулациите на властта

Борисов промени позицията си за Втора атомна след силен натиск от страна на САЩ

/ брой: 20

visibility 633

Антон Гицов

Противниците на АЕЦ "Белене" от синята коалиция и ГЕРБ твърдят, че ядрената централа    щяла да е прекалено скъпа - 20-22 млрд. лева, цена, която при липса на финансиране ще е непоносима за българския данъкоплатец и бъдещите поколения.
Жонглирането с тези цифри има за цел да заблуди българския гласоподавател, затова е необходимо да се припомнят някои факти. Когато, а това не беше толкова отдавна, Бойко Борисов искаше да строи АЕЦ "Белене", той поиска твърда цена от Русия и такава му беше дадена през 2010 г.- 4 млрд. евро, плюс максимално възможна ескалация от 2.3 млрд. евро, или общо 6.3 млрд. евро, като при тази цена според руските изчисления централата ще се изплати за 20 години.
Впоследствие върху правителството и Бойко Борисов беше упражнен безпрецедентен натиск от американска страна чрез посещение на висши държавници у нас и лобиране от американския посланик Уорлик срещу АЕЦ "Белене" и в полза на "Уестингхауз". Бойко Борисов се изметна и заяви, че "руско-българска ядрена централа няма да има", и че цената на централата ще бъде 20 млрд. евро. В тази връзка вицепрезидентът на "Атомстройекспорт" Генадий Тепкян отбеляза с ирония: "Ако някой има изчисления как цената може да достигне 10 млрд. евро, нека да ни ги даде. Ще използваме тези сметки за изграждането на централи в други богати държави."
В света е прието, че горе-долу крайната цена на една ядрена централа може да бъде средно около $10 000 на kWh, т.е. за централа с един реактор с 1000 МV мощност, цената ще е средно 10 млрд. долара, или около 7.5 млн. евро. Във връзка с планираното изграждане в щата Джорджия от "Уестингхауз" на две ядрени централи тип АP1000 се предполага, че крайната цена на един реактор може да достигне и до 14 млрд. долара, което е 10.5 млрд. евро. Така че, цената от 6.3 млрд. евро не за един, а за два реактора, която правителството на ГЕРБ отказа, е съвсем разумна.
Що се отнася до финансирането, на 20 март миналата година в интервю по БТВ той каза, че са направили предложение на руската страна да дадат финансова схема, при която правителството ни да не дава пари от бюджета. На 28 март т.г. Владимир Грачев от Руската академия на науките заяви, че руската страна е предложила схема, съгласно която изплащането на заемите за финансирането на строежа ще се изплащат от печалбите от произвеждания ток. Няколко месеца по-късно, след като Борисов спря проекта, на 5 юли 2012 г. генералният директор на "Росатом" даде интервю за в. "Преса", в което заяви, че руската страна е била готова да вложи в проекта свои пари, даже до 100%, както е с Турция, след което, ако България желае, да откупи пакет от централата.

Ето какво представлява споразумението за изграждане на ядрена централа от Русия в Турция.
Съгласно договореностите, се предвижда изграждането на четири 1200 мегаватови блока ВВЕР на площадката Akkuyu на турското средиземноморско крайбрежие. Реакторите се очаква да бъдат пуснати в експлоатация през 2016-2019 г. и ще имат живот 60 години. Сделката е изключително изгодна за Турция - ядрената централа ще се проектира, финансира и изгражда изцяло от руска държавна проектна компания, като се предвижда, ако приходите не покрият предвидените разходи, разликата да се поеме от руската страна.
Съгласно споразумението Турската електрическа компания TETAS има правото да закупи 70% от тока, произведен от първите два реактора, които ще се изградят първоначално от "Атомремонтстрой", и 30% от останалите два реактора на фиксирана цена в продължение на 15 години. Останалото количество ще се продава от руската компания най-вероятно на външния пазар. След 15 години, когато се очаква ядрената централа да се изплати, руската компания ще плаща 20% от печалбата на турската държава. В дългосрочен план се предвижда руската компания да предложи не турската страна и заинтересовани инвеститори да закупят 49% от дела на компанията. Руската страна предвижда стойността на ядрената централа да възлезе на около $25 млрд. (18.7 млрд. евро), което прави 4.7 млрд. евро на реактор. Руската оферта беше избрана като най-изгодна между офертите на няколко компании, включително на "Уестингхауз".
Ето такова предложение ни беше направено от руска страна, което решаваше въпроса с финансирането и щеше да осигури изграждането на АЕЦ "Белене" и обезпечи изгодна електроенергия за бъдещите поколения. 

 

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 940

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 928

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 816

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 965

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 918

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 1103

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 865

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 939

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 977

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 1159

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ