17 Май 2024петък07:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Наука

"Малтепе" ще става музей на открито

/ брой: 207

автор:Дума

visibility 32

Голям проект за музей на открито "Малтепе" ще реализира в продължение на две години и половина община Марица по договор с Министерството на културата и с европейско финансиране около 806 хил. евро. Целта е обектът да се превърне в туристическа атракция, което ще допринесе за повишаване на интереса към с. Маноле и ще създаде предпоставки за съхраняване и социализиране и на останалите културни обекти в района. Отпуснатото финансиране е близо 806 хил. евро.
Могилата "Малтепе" е най-голямата надгробна могила на територията на България и е част от голям тракийски могилен некропол, свързан с историята на античния Филипопол в периода І в.пр.Хр. - ІІІ в.сл.Хр. Размерите й са 90 м в диаметър и височина 22 м. Върху по-голяма част от могилния насип през 2003 г. Регионалният археологически музей в Пловдив и специалисти от Националния археологически институт при БАН са направили геофизични проучвания и са установили, че на мястото съществуват различни типове гробни съоръжения, обяснява директорът на РАМ в Пловдив доц. Костадин Кисьов. Могилата представлява комплекс от централна гробница и вторични гробни съоръжения, свързани най-вероятно с тракийския владетел Реметалк ІІ, съюзник на римските императори, и с членове на неговата фамилия. Целта на проекта е да се направи реконструкция на древните религиозни вярвания и погребалните практики на тракийските владетели, управлявали царството на Одрисите и Филипопол. Проектът е на два етапа - разкриване на гробниците и консервирането им на място и след това изграждане на паркинг, осветление, туристически център и сграда за изложба на находките.

Еврокомисията ни отписа за еврото догодина

автор:Дума

visibility 680

/ брой: 90

Прогнозират добър летен сезон, откриват го в петък

автор:Дума

visibility 683

/ брой: 90

Лозарският сектор е в трудна ситуация

автор:Дума

visibility 667

/ брой: 90

Рекордните 6,73 млрд. лв. осчетоводени неправилно

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 90

Атентат срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 727

/ брой: 90

ЕС одобри пакта за миграцията

автор:Дума

visibility 714

/ брой: 90

Гърция забрани телефоните в час

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 90

Накратко

автор:Дума

visibility 650

/ брой: 90

С теб сме, Роберт!

автор:Дума

visibility 690

/ брой: 90

Сами сме срещу мобилните оператори

visibility 729

/ брой: 90

Имитация на нормално

visibility 653

/ брой: 90

БСП срещу статуквото и в защита на националните интереси

автор:Дума

visibility 744

/ брой: 90

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ