28 Януари 2026сряда06:45 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Двама бивши лидери на Латинска Америка, определяни като популисти. Ево Моралес (отляво) - президент на Боливия от 2006 до 2019 г. Уго Чавес спечели четири президентски мандата във Венецуела в периода 1998-2013 г. Моралес подкрепи широко тиражирана във Вен

Малко популизъм не е излишен

Големите губещи днес са системните партии

/ брой: 118

автор:Таня Глухчева

visibility 1034

Таня ГЛУХЧЕВА



През последните години на политическата сцена се появиха много нови партии и лидери, готови да "защитят изстрадалия народ и да се борят срещу корумпираните елити и статуквото". Те моментално биват наричани с презрителното определение "популисти".
Терминът "популизъм" има латински корен, произлиза от думата "populi" и означава "хора".
В Латинска Америка не виждат нищо лошо да имат политици-популисти. Такива са Луиз Инасио Лула да Силва в Бразилия (бивш президент и кандидат на следващите избори), бившият боливийски държавен глава Ево Моралес, лидерите на Венецуела Уго Чавес и Николас Мадуро и др. Обикновени мъже, израснали в бедност и познаващи много добре проблемите на народите си.
Не са завършили престижни университети, изразяват се напълно разбираемо, държат се непринудено, непрекъснато са сред хората и не се срамуват от произхода си - не фалшифицират дипломи и не си измислят минало. По този начин печелят избирателите и успяват да дойдат на власт. Постепенно променят живота на голям процент от населението: правят образованието и здравеопазването общодостъпни, подсигуряват работни места. Големите "губещи" са богатите, считайки за ненужно бедните да могат да четат и пишат, защото те са "втора ръка хора".
От друга страна, в Европа системните партии все повече губят терен, защото несистемни играчи им отнемат гласовете на избори. По ирония на Съдбата социалният профил на избирателите се е променил и виждаме все по-често хора с висше образование да предпочитат популистите. Затова все по-често политиците прибягват до използването на "популистки номера".
На какво се дължи това?
Традиционните партии в този си вид принадлежат на миналия век. Докато популизмът е адаптивен към промените. Политиците трябва да са наясно, че обстоятелствата, както и начинът на мислене, са се променили. И двете крайности са лоши. Когато популист остане по-дълго време на власт, се превръща в това, срещу което се е борил - става част от "статуквото" и "корумпираните елити". Също така политик, който нито веднъж или рядко слиза сред народа (обикновено покрай избори) и не е запознат с проблемите, говори заучени фрази, на които вече малцина се връзват - няма как да има успех.
Необходимо е да се намери златната среда. Малко популизъм не е излишен. Да разберат хората, че наистина някой мисли за тях. И да се направи наистина нещо за тях.



Плащаме с левове до неделя

автор:Дума

visibility 1188

/ брой: 17

Цената на златото с нов исторически връх

автор:Дума

visibility 795

/ брой: 17

Платежните операции у нас стигнаха 345 млрд. евро

автор:Дума

visibility 811

/ брой: 17

ЕС одобри окончателно забраната за руския газ

автор:Дума

visibility 797

/ брой: 17

Канада без свободна търговия с Китай

автор:Дума

visibility 807

/ брой: 17

Превозвачи от Балканите блокират границите

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 17

Над 800 000 американци останаха без ток

автор:Дума

visibility 824

/ брой: 17

Да се ускори забраната за социални мрежи

автор:Дума

visibility 774

/ брой: 17

Съвет на лакеи

автор:Александър Симов

visibility 1201

/ брой: 17

Беззащитен

автор:Мая Йовановска

visibility 1124

/ брой: 17

Ние помним!

автор:Дума

visibility 1264

/ брой: 17

"Сурва" събра над 13 хиляди на своя 60-годишен юбилей

автор:Дума

visibility 894

/ брой: 17

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ