29 Март 2024петък02:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Малко място с много театрална енергия

Театър 199 - престижното и уютно "театрално мазе", предпочитано от зрители, които ценят високите карати в драматичното изкуство, отбелязва 50-годишен юбилей

/ брой: 133

автор:Светлана Панчева

visibility 2235

В центъра на София има едно закътано място, изпълнено с много театрална енергия, което вече 50 години привлича зрителите с изискан вкус. В примамливо малката, истински задушевна зала на Театър 199 винаги е сигурно, че ще гледате прецизно и интелигентно подбрана пиеса, ще се срещнете с добри актьори и интересно мислещи режисьори. Запазената и отстоявана вече половин век марка на това очарователно "театрално мазе" е специфичната и характерна само за него театрална комуникация, което ще рече творчески ансамбъл, споен от единно сценично мислене и висока степен на театрална култура. Именно това, струва ми се, определя особеното и неповторимо място на този театър в цялостния театрален пейзаж. Защото в този театър нещата от живота и нещата от изкуството по магически начин се смесват във въображението предимно на съвременни автори, претопяват се в творческата работилница на режисьорите, изливат се в блестящата и въздействаща форма на актьорското пресъздаване, за да изследват и разкрият вътрешния свят на съвременния човек с неговите страхове, тревоги, любови, надежди, очаквания и разочарования.
В репертоара на Театър 199 акцентът е поставен върху две основни направления - съвременна българска и чуждестранна драматургия и представления за деца, като най-важното е, че в повечето случаи и в двете театърът успява да постигне не само добрия баланс между стойностни и смислени търсения в широкия свят на съвременната драматургия, но и да намира път към своята бъдеща публика. Защото Театър 199 означава обичан театър, в който зрителите се чувстват уютно и приемат предизвикателствата от сцената, театър, в който се случват съприкосновения, театър, в чийто естетически вкус отсъстват петната на комерсиализма и съмнителното творческо самочувствие.
Създаден още от началото си през 1965 г. като открита сцена, театърът и досега няма щатна творческа трупа и привлича най-добрите и най-необходимите за дадения проект актьори, обединени единствено от желанието да направят точно този спектакъл, точно тук и сега и точно за тази публика. Изначалната кауза на Театър 199, поддържана неотклонно през всичките 50 години от съществуването му, изисква качествени театрални събития, които се случват в особената симбиоза на едно камерно пространство, творци и зрители. И наистина като че ли именно случването на тези съприкосновения най-добре характеризира артистичните и социалните функции на Театър 199.
През този юбилеен сезон в афиша на театъра се поддържат 31 постановки за възрастни, сред които са и някои от най-гледаните и най-награждаваните спектакли като постановките на Галин Стоев по пиесите на Яна Борисова "Хората от Оз" и "Приятнострашно", "Пухеният" от Мартин Макдона, постановка на Явор Гърдев, "Червено" от Джон Лоугън, постановка на Владлен Александров, "Заешка дупка" от Дейвид Линдзи-Абер, постановка на Ивайло Христов, "Брудершафт" от Анатолий Крим, постановка на Асен Шопов, "Разбиване" от Нийл Лабют, постановка на Стайко Мурджев, "Гарванът" от Калина Попянева, постановка на Бина Харалампиева.
За децата, които театърът привлича с любими заглавия и очарователни приказни герои, се играят 12 представления, сред които любими на малки и големи зрители сценични варианти на български народни приказки като "Сливи за смет", разказана от Десислава Минчева и режисьора Петър Тодоров, или класически като "Грозното пате", разказана от Мила Коларова и Божидар Александров.
Най-новата постановка, с която театърът отбелязва своя юбилей, носи показателното заглавие "Театър, любов моя!" Пиесата на Валери Петров е не само очарователно и бляскаво обяснение в любов към театъра, но и напомня за един от емблематичните за Театър 199 спектакли по същата пиеса с паметното участие на Славка Славова и Таня Масалитинова. "Маски навсякъде, маски различни, маски красиви за грозни сърца, маски невидими, плътни, отлични, които приличат досущ на лица, маски - откакто се помним, защото ний роби на фалша сме и той е наш крал, и така е гласяло и латинското мото на театъра, в който Шекспир е играл: "Totus мundus agit histrionem", тоест "актьорствува целият свят". Да, откакто се помним, ний кръжим и се гоним в един таен, безкраен и велик маскарад...", така пише Валери Петров в тази своя прекрасна пиеса, изпълнена с обич към театъра. "Театър, любов моя!" не е представление, то е лична, съдбовна среща на четирима непознати, казва актрисата Касиел Ноа Ашер, която е и режисьорка на спектакъла и е събрала на сцената още три доказали се актриси - Красимира Кузманова, Лилия Маравиля и Стефка Янорова, за да изиграят или по-точно да изживеят своята любовна история с театъра.
А най-хубавото и най-важното е, че в това престижно и уютно "театрално мазе" вече 50 години своята любовна история с театъра едновременно и заедно преживяват зрители и творци.


Лилия Маравиля, Красимира Кузманова, Стефка Янорова и Касиел Ноа Ашер в сцена от "Театър, любов моя!"

Касиел Ноа Ашер в сцена от спектакъла "Театър, любов моя!"
Снимки Катерина Стаменова


Иван Юруков и Георги Кадурин в сцена от "Червено", постановка на Владлен Александров

Меглена Караламбова в сцена от моноспектакъла "Кики ван Бетовен" по пиесата на Ерик-Еманюел Шмит, постановка на Георги Дюлгеров

Стефка Янорова и Васил Михайлов в сцена от "Брудершафт", постановка на Асен Шопов
Снимки Симон Варсано

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ