17 Юли 2025четвъртък17:46 ч.

Мълчанието на каските

/ брой: 129

автор:Аида Паникян

visibility 2044

Аида ПАНИКЯН



Да сте виждали в Австрия, Германия или Дания строител без каска, ръкавици и предпазни очила? Може би някои от тях са български строители... А по скелетата на колко български строежи сте виждали строители със споменатите лични предпазни средства? Може би някои от тях са работили по строежи в Австрия, Германия, Дания...
Почти всеки трети сигнал към КНСБ за нарушения на безопасните и здравословни условия на труд е свързан с липсата или използването на некачествени лични предпазни средства. Защо? В работодателя ли е вината? Много работодатели осигуряват предпазни средства, но работниците не ги ползват - пречели им да работят.
Проблемът спорадично става видим, когато медиите съобщят за сериозна трудова злополука или трагичен инцидент. Разследване, съд... И - всяко чудо за 3 дни! Само не и за семействата на загиналите.
А колко по-евтино би било да се носят предпазните средства, та ако ще и да бъдат глобявани работници, неспазили изискването на закона и на работодателя. Защото вероятността, макар и глобен и бесен на чорбаджията, работникът да бъде жив и да осигурява препитание на семейството си е значително по-голяма. Строежите са онова, което всеки от нас вижда всеки ден. Но още десетки производства изискват използването на лични предпазни средства.
Само за първите три месеца на тази година двама души са загинали по строежите, други осем - в други дейности. През 2021 г. със смърт са завършили 68 трудови злополуки, а година по-рано - 89! Защо?  
Прикриването на трудовите злополуки е друг проблем. Едва 6,6 на сто от сигналите към синдиката са за недеклариране на трудови злополуки. Е, завършилите със смърт не може да бъдат скрити.
А кой да ни каже дали Законът за движение по пътищата или Кодексът на труда са най-често нарушаваните у нас?

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 458

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 442

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 438

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 369

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 436

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ