09 Май 2024четвъртък17:01 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

МАЕ: До 2040 г. въглищата отиват в историята

/ брой: 195

автор:Дума

visibility 630

Пандемията се отразява сериозно на енергийния сектор и очакванията на анализаторите са, че ще са нужни години за възстановяването му. Според прогнози на Международната агенция по енергетика (МАЕ) през тази година свиването на енергийното търсене ще бъде в рамките на 5%, а инвестициите в енергийни проекти ще намалеят с 18 на сто. Кризата ще доведе и до намаляването на емисиите въглероден диоксид (СО2) със 7 на сто. Оказва се, че базовите горива са сред големите жертви на КОВИД-19 в енергетиката. Данните на МАЕ показват, че през 2020 г. потреблението на петрол намалява с 8%, а на въглища - със 7%. В същото време секторът на възобновяемите енергийни източници изглежда незасегнат и делът им в общото потребление на енергия дори се повишава.

Очакванията са, че въглищата никога повече няма да могат да върнат предишното си присъствие и до 2040 г. делът им в общото енергийно потребление ще падне под 20% - за първи път в модерната история на човечеството. През следващите две десетилетия 90% от ръста на енергийното потребление ще бъдат покрити от възобновяемите енергийни източници и основно това ще се дължи на соларните паркове. В най-мрачния сценарий на организацията за развитието на сектора енергийното търсене ще се възстанови едва през 2025 г. Основният сценарий за бъдещето на енергетиката обаче залага на бързо намиране на лечение на новия коронавирус, което ще доведе до съживяване на икономиката още през следващата година и ще върне енергийното търсене до предходните нива до 2023 г.

Защитихме хората с реални действия

автор:Дума

visibility 95

/ брой: 85

"БСП за България" с № 24 за изборите

автор:Дума

visibility 86

/ брой: 85

БСП постигнахме конкретни резултати за хората в 49-ото НС

автор:Дума

visibility 111

/ брой: 85

Бивша манекенка пое шефското място на фонд "Земеделие"

автор:Дума

visibility 91

/ брой: 85

Розоберът подрани заради топлото време

автор:Дума

visibility 96

/ брой: 85

"Райънеър" започва да лети до пет нови дестинации

автор:Дума

visibility 103

/ брой: 85

Сърбия и Китай засилват сътрудничеството си

автор:Дума

visibility 100

/ брой: 85

6 страни от ЕС зачели иногурацията на Путин

автор:Дума

visibility 106

/ брой: 85

"Алтернативата" е опасна за демокрацията

автор:Дума

visibility 93

/ брой: 85

Накратко

автор:Дума

visibility 74

/ брой: 85

Фашизъм в действие

автор:Александър Симов

visibility 87

/ брой: 85

Жестоката реалност

visibility 94

/ брой: 85

Пари връщате ли?

автор:Таня Глухчева

visibility 87

/ брой: 85

Късата памет на историята

автор:Боян Бойчев

visibility 98

/ брой: 85

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ