02 Юни 2024неделя03:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Любовен копнеж и изпепеляваща страст в Софийската опера

Почитателите на Вагнер може да гледат "Тристан и Изолда" на 14 и 17 юли

/ брой: 148

автор:Дума

visibility 2166

Софийската опера ще вдигне завесата на 14 и 17 юли от 18 ч. за постановката на акад. Пламен Карталов  на операта "Тристан и Изолда" от Рихард Вагнер. Към тази творба на гениалния композитор днес у нас има огромен интерес. На сцената се разгръщат любовният копнеж и изпепеляващата страст на самия автор. В операта Вагнер разглежда своя личен живот.
Как се стига до написването на "Тристан и Изолда"? От 1849 до 1858 г. Вагнер живее в Швейцария. По това време той работи усилено над тетралогията "Пръстенът на нибелунгите". Работата му върху това "произведение на неговия живот" е извънредно напреднала - "Рейнско злато" и "Валкюра" са завършени, написана е и първата половина на "Зигфрид". През 1857 г. композиторът неочаквано оставя "Зигфрид" и започва усилено да работи върху "Тристан и Изолда". Ето как Вагнер обяснява това в писмо до Лист: "Отведох моя млад Зигфрид в дъното на самотната гора. Тук го приспах и със сълзи на очи се сбогувах с него. Принудително си го наложих. Изтръгнах го от сърцето си, за да го погреба жив. Трябваше да водя със себе си тежка и сурова борба, за да стигна до това решение. Ще се завърна ли някога при него?"
Причината за всичко това е най-вече любовта на Вагнер към Матилда Везендонк, жена на неговия приятел и покровител Ото Везендонк. Със семейство Везендонк Вагнер се запознава през 1852 г., а пет години по-късно отива с жена си Мина Планер да живее в тяхната вила, която са наричали  "Убежището на зеления хълм". Отявлен покорител на женските сърца, между Вагнер и Матилда се поражда силна и взаимна любов, плод на която е "Тристан и Изолда".
През 1858 г., за да не се стигне до скандал (въпреки твърдението на Вагнер, че любовта им е била само блян), той трябвало да напусне Цюрих и да замине за Венеция. Композиторът изтъква, че "Тристан и Изолда" е един паметник на неговия блян... Вагнер е използвал множеството варианти на широко известната келтска легенда за Тристан и Изолда за любовта, която е по-силна от смъртта, поясняват от екипа. Има разказ, записан преди 800 години, но той е бил предаван от уста на уста из цяла Европа поне хиляда години преди това. Тази прастара история съдържа в себе си въпроса има ли право любовта да пренебрегне обществените закони? При Вагнер любовта получава абсолютната свобода.
Вагнер пише либретото, преди да е написал и една нота за операта. В либретото свободата е над закона. С тази опера композиторът се опълчва срещу девиза на френското Просвещение "Мисля, следователно съществувам", заявявайки: "Предчувствието е повече от знанието", припомнят от Софийската опера.
Дамата, която ще бъде Изолда на 14 и 17 юли, е Радостина Николаева. Сопраното спечели овациите на Международния музикален фестивал в Любляна през 2015 г. с тази роля. В другите роли публиката ще види Мартин Илиев (Тристан), Баясгалан Дашням (Брангене), Ангел Христов (Крал Марке), Веселин Михайлов (Мелот), Бисер Георгиев (Курвенал), Пламен Папазиков (Млад моряк), Красимир Динев (Лодкар), Николай Петров (Кормчия). Диригент е Константин Тринкс.
 

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 769

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 791

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 770

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ