Любомир Дацов: Данъчната амнистия е фойерверк
/ брой: 234
Въвеждането на данъчната амнистия е фойерверк, защото зад него реално не стои нищо. Това каза пред bТV финансистът Любомир Дацов, който е член на Фискалния съвет. Преди ден финансовият министър Людмила Петкова поясни, че за догодина се планират две данъчни амнистии - едната, свързана с деклариране на невнесени в срок данъци и осигуровки, другата - с недекларирани доходи.
Защо някой, който има икономически трудности и не може да си плаща данъците, ще ги плати само защото ще му махнат лихвите, които са се натрупали през годините, усъмни се Дацов.
"Вече, за да влезем в еврозоната, може да е някаква случайност, а не системно усилие. Възможно е да влезем в нея с много голямо затваряне на очи от страна на европейските политици. В по-голяма степен влизането в еврозоната е политически процес, но отказът да се прави политика в България поставя въпроса какво ще правим вътре, ако не може да оползотворим ползите от нея", коментира Любомир Дацов.
Очаква се приемането на еврото в България да се случи през 2026 г., като техническата подготовка за това вече напредва. Това пък прогнозират от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) в есенните си макроикономически прогнози.
През юни тази година Людмила Петкова изрази същото виждане относно присъединяването на страната към еврозоната, но въпреки това само месец по-късно парламентът задължи МФ да настоява пред Европейската комисия и Европейската централна банка за влизане в еврозоната на 1 юли 2025 г., в случай че България отговори на инфлационния критерий до края на годината.
В своя доклад от ОИСР извеждат редица препоръки към София, в т.ч. промяна на сегашните формули за определяне на минимална работна заплата и за ръст на пенсиите.
"Промяната на сегашните механизми за индексация на минималната заплата и пенсиите, за да се забави темпът на растеж на разходите за труд и държавите разходи, ще подкрепи ценовата стабилност преди приемането на еврото и ще облекчи фискалния натиск", пишат от ОИСР.
Що се отнася до ръста на БВП, подобно на други институции - като Министерството на финансите, Българската народна банка, Международния валутен фонд, Европейската банка за възстановяване и развитие - ОИСР също занижи своите оценки спрямо пролетните си прогнози. Очакванията са БВП да нарасне с 2,3% през 2024 г., с 2,8% през 2025 г. и 2,6% през 2026 г. За сравнение, през май ОИСР очакваше 2,5% и 2,9% увеличение на БВП съответно за 2024 г. и 2025 г.
Основен двигател на икономическия ръст продължава да бъде частното потребление, задвижено от "ръста на заплатите, кредитния растеж и правителствените трансфери". В същото време частните и публичните инвестиции са слаби поради политическата нестабилност, като се отчита ниско ниво на обработване и забавяне при европейските средства.