Любо с първа загуба

България пада от Турция с 0:2 в контрола

/ брой: 124

visibility 54

Любослав Пенев записа първа загуба като селекционер на националния отбор по футбол на България. В контрола в Залцбург нашите паднаха от Турция с 0:2, а головете нанизаха Йомер Топрак (22) и Бурак Йълмаз (90). Така Любо опита и вкуса на поражението, след като през уикенда бихме втория в света Холандия (2:1) насред Амстердам. При дебюта си начело на "трикольорите" Пенев завърши 1:1 при визитата на Унгария през зимата.
Южните ни съседи пък заслужено биха, защото държаха инициативата почти през цялата среща, а веднъж и гредата помогна на Стоян Колев след удар на халфа на Реал Мадрид Нури Шахин, който бе сред най-активните в състава на турците. Добър мач записа и звездата на Атлетико Мадрид Арда Туран. Дебют за България направиха вратрят на Левски Пламен Илиев, който се появи на "Ред Бул Арена" в 74-ата минута, и Стефан Велев от Берое, който замени Владимир Гаджев. Преди мача 2-та тима излязоха на терена със специални фланелки, с които изразиха подкрепата си към капитана на българския тим Стилиян Петров, който продължава борбата си срещу левкемията. Това се случи и преди предишния двубой на България с Холандия.
България допусна 6-ата си загуба от 21 мача срещу Турция. Футболните национали имат 9 победи, а 6 двубоя са завършили наравно. Головата разлика също е в полза на българите - 39:30.
На прибиране към България делегацията на националния отбор се засече на летището в Мюнхен с Мартин Петров, който не е получавал повиквателна, откакто Пенев пое кормилото. Халфът на Болтън бе заедно със съпругата и дъщерите си, с които отиват на почивка. Петров се видя и поговори с няколко души от щаба и с част от футболистите, но не размени думи с Пенев. "Отивам на почивка и не искам да говоря. Имам договор с Болтън, засега оставам там", каза Марто.
Следащата контрола на тима на Пенев е срещу Кипър на 15 август на ст. "Георги Аспарухов", а през септмври "лъвовете" започват участието си в квалификациите за Световното първенство в Бразилия през 2014 г. Нашите са в Група В с отборите на Италия, Дания, Чехия, Армения и Малта. Първият ни мач е срещу италианците на 7 септември на Националния стадион "Васил Левски".

След мача:

Любослав Пенев, селекционер на България:
"Не се представихме никак зле в тези първи 3 мача. Допускаме грешки, но това е нормално. Не трябва да има никакво отпускане. Не сме някаква сила, затова трябва по-скромничко, с повече тичане и желание. Загубата от Турция е първа, но няма да е и последна. Стремим се да играем добре и да побеждаваме, но в този мач не се получи. Просто изхвърлихме на боклука първите 30 минути. Проспахме ги. Това, че победихме Холандия, е история - отива за статистиката. През второто полувреме играхме по-добре, бяхме равностойни на турците, но накрая малко се пооголихме в защита и логично ни вкараха 2-ри гол. Постепенно оформям собствената си визия за отбора, но вратите са отворени за всички, които показват желание и възможности да играят в националния отбор."

Емил Гъргоров, нападател:
"Неприятно е, че загубихме, но ще се учим от грешките си. Може би имаше и малко умора след гостуването в Холандия, което беше доста тежко. Като цяло трябва да играем много по-добре. Сега е време за почивка. Знам, че феновете имат големи очаквания към Лудогорец и мечтата им е да ни видят в групите на Шампионската лига. Дали ще се получи предстои да видим."

Валентин Илиев, защитник:
"Щом сме загубили, значи сме сбъркали някъде. Много искахме след победата над Холандия да продължим в позитивен тон, но понякога нещата не се получават. Трябва да работим още. Ако искаме да вървим нагоре, трябва да сме стабилни, а не само в отделни мачове да показваме какво можем. Напредък в отбора има и той се дължи на дисциплината и на това, че всеки от нас се раздава и на тренировките, и в двубоите. Сега изобщо не мисля къде ще играя. На друга вълна съм. Бъдещето ми ще стане ясно след ваканцията."

Иван Бандаловски, защитник:
"Допуснахме много грешки и не бяхме на нивото от мача с Холандия. Дали съм доволен от себе си? Винаги може и по-добре. През първото полувреме повече тичахме и рядко играехме с топката. Турците си подаваха, но не създадоха много положения. Така се разви мачът. Можеше да изравним за 1:1 и всичко щеше да е различно. Беше ни тежко, все пак последен мач за сезона. Не сме ги подценявали, но може би някои вече мислеха за ваканцията. Защо сме били беззъби в атака? Колегите, които играят в по-предни позиции, да кажат."