01 Май 2024сряда12:35 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Лятото на политическия аутсайдер

Социологическите проучвания в САЩ сочат възход на Доналд Тръмп и Бърни Сандърс

/ брой: 206

visibility 31

Ан К. Уолтърс
ДПА


Когато Доналд Тръмп постави началото на предизборната си кампания преди три месеца, очакванията на политическите анализатори бяха той най-много да сътвори някой забавен момент по време на борбата за позиции между големия брой кандидати за номинацията на Републиканската партия. Никой не очакваше той да се изстреля на върха на социологическите проучвания, но се случи именно това.
Тръмп, магнат милиардер без никакъв политически опит, изглежда печели от настроенията против върхушката, които дадоха тласък и на други кандидати, смятани за аутсайдери - включително на неврохирурга Бен Карсън и бившия изпълнителен директор на "Хюлет-Пакард" Карли Фиорина.
Тръмп води в социологическите проучвания на национално равнище, както и в ключовите щати, които гласуват преди другите - Айова и Ню Хемпшър.
Огласено миналия понеделник изследване показа, че Тръмп и Карсън са с изравнени позиции, следвани от Фиорина. Бившият губернатор на Флорида Джеб Буш е едва на шесто място, като в Ню Хемпшър подкрепата за него е едноцифрена.
Национално обобщение на социологическите проучвания, публикувано на сайта "Риъл клиър политикс", също дава на Тръмп значителна преднина. Следва го Карсън, а Буш е трети.
Миналата седмица Тръмп каза, че печели поддръжници, тъй като хората отхвърлят традиционните политици.
"Те виждат тези некомпетентни политици, те виждат хора, които не знаят нищо друго, освен преизбирането", каза той в интервю за Си Ен Ен. "Те не желаят да вземат правилното решение, просто искат да вземат решение, което да не навреди на шансовете им за предстоящите избори. И те наистина водят страната ни към провал."
Въпреки възхода на Тръмп според доста коментатори в крайна сметка той ще отстъпи място на някой по-традиционен кандидат.
Но консервативният експерт Ерик Ериксън, който заради спорни коментари по адрес на телевизионна водеща отмени покана към Тръмп за участие в политическа конференция, смята, че Републиканската партия ще поеме риск, ако пренебрегне Тръмп.
"Когато, а не ако, подкрепата за Доналд Тръмп изчезне, партийното ръководство ще реши, че е победило него и загубилия ума си електорат. Подобно на френските Бурбони, то не си извлича никакви поуки и не забравя нищо", заяви той. "Вместо да си дадат сметка за неспазените обещания и лидерски слабости, довели до възхода на хора като Доналд Тръмп, те ще си помислят, че щом звездата му е залязла, значи няма нужда да спазват никакви обещания."
Републиканците не са единствените, които отхвърлят кандидатите на партийната си върхушка в полза на аутсайдери. В лагера на левоцентристката Демократическа партия също имаше възход в подкрепата за Бърни Сандърс - независим сенатор, който се самоопределя по-скоро като социалист, отколкото като демократ.
Сандърс привлече десетки хиляди хора на митингите си, далеч повече от който и да било от кандидатите в двете партии. На реч в спортната зала в Портланд, щата Орегон, бяха дошли 20 хиляди души, а отвън чакаха още хиляди - и този ентусиазъм изглежда започва да се пренася в ключовите за изборите щати.
В Айова Сандърс съкращава преднината на Хилъри Клинтън, като тя вече е само 7 процентни пункта според последното социологическо проучване на вестник "Де Мойн реджистър". Клинтън, бившият държавен секретар на САЩ и първа дама, в продължение на месеци имаше доста убедителна двуцифрена преднина, но от май е загубила една трета от поддръжниците си. Най-новите изследвания на обществените нагласи сочат, че в Ню Хемпшър Сандърс има преднина от 7 процентни пункта пред нея.
"Не знам дали нейната кампания има проблем, но нашата върви прекрасно", заяви Сандърс пред Ей Би Си Нюз миналата седмица. "Мисля, че хората откликват на посланието ни, че нещо не е наред, щом средната класа на тази страна продължава да изчезва."
Тръмп и Сандърс са пълни противоположности като стил и политически виждания, но общото между тях е, че и двамата притискат в ъгъла политическите династии в своите партии - Буш и Клинтън.
Буш отговори на хапливите забележки на Тръмп с видеозапис, изтъкващ факта, че той дълго време е споделял възгледите на демократите по ключови въпроси и далеч не е онзи консерватор, за когото се представя.
Щабът на Буш се стремеше да обрисува Буш като достатъчно консервативен кандидат, за да спечели подкрепата на верния партиен електорат на първичните избори, но същевременно и достатъчно центристки за премерването на силите по обичайни по време на избори въпроси като имиграцията. Там Тръмп възприе изключително антиимигрантски тон, навредил на позициите му сред избирателите от латиноамерикански произход.
В лагера на демократите Сандърс може и да не е най-голямата заплаха за Клинтън.
Вицепрезидентът на САЩ Джо Байдън, който досега стоеше встрани от надпреварата, обмисля дали да се кандидатира и се очаква да вземе решение през идните седмици.
Макар изобщо да не е политически аутсайдер, той може да привлече демократи, които са недоволни от Клинтън, но същевременно не са склонни да подкрепят по-левите позиции на Сандърс.
Клинтън от своя страна заяви, че уважава Байдън и че иска той да разполага с нужното време и свобода, за да вземе решението си.
При положение, че до подаването на първите бюлетини остават броени месеци, а до общите избори - повече от година, кампанията и в двата лагера далеч не е приключила.


Тръмп не прави разлика между "ХАМАС" и "Хизбула"

Кандидатът на Републиканската партия за президентската надпревара в САЩ Доналд Тръмп обяви, че ще узнае разликата между "ХАМАС" и "Хизбула", "когато това е уместно". Бизнесменът се изказа неподготвен по време на радиоинтервю с водещия Хю Хюит, известен с консервативните си възгледи.
Тръмп се запъна, когато Хюит му зададе въпрос относно принадлежността на различните екстремистки лидери в Близкия изток. Магнатът обвини журналиста в опит да го злепостави, а от своя страна Хюит заяви, че просто търси следващия президент, който е способен да назове лидерите на основните въоръжени групировки като "Ислямска държава", "Хизбула", "Ал Кайда" и нейното сирийско крило "Фронт Нусра".
"Имената, които току-що цитирахте, най-вероятно няма да са актуални след около половин или една година", оправда се Тръмп. Той допълни, че ще знае много повече по този въпрос, когато е уместно, и това няма да му отнеме дълго време.
Тръмп се оплете и когато се опита да отговори на въпрос за елитните сили "Кудс" на иранската революционна гвардия, като намеси кюрдите. Бизнесменът заяви, че не е чул правилно и е объркал думата Quds с английската дума Kurds.


Доналд Тръмп

Бърни Сандърс

Джеб Буш доста изостава в социологическите проучвания
Снимки БГНЕС

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 147

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 136

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 140

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 154

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 138

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 105

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 135

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 121

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 133

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ