"Дойче веле":
Лукс ли са дребните центове?
ЕК обсъжда премахването им, но германците изглежда държат на тях
/ брой: 115
Монетите от 1 и 2 евроцента май са излишни - производството им е твърде скъпо, както и снабдяването на търговската мрежа с тях. Затова ЕК обсъжда премахването им, но германците изглежда държат на тях, коментира "Дойче веле".
Във времената на криза все повече стават призивите за отмяна на еврото. Такива излъчва например новата партия "Алтернатива за Германия", която иска да изпрати общата валута на бунището на историята. Поне в известна степен това може и да се осъществи - ако се реализират намеренията за отпадане на монетите от 1 и 2 евроцента - идея, която в момента е обект на анализ от страна на еврокомисаря по валутната политика Оли Рен. Призивът в този смисъл бе отправен от Европейския парламент и Европейската комисия, още повече, че както сочат проучванията - производството на тези монети е чиста загуба.
По-скъпи от стойността си
Производството на монетите, които се състоят от желязо и мед, надхвърля тяхната стойност. Към това се добавят значителните разходи, които възникват за снабдяването на търговската мрежа с въпросните монети. Европейската комисия твърди, че разликата между разходите за производство и фактическата стойност на монетите от въвеждането на еврото е достигнала над 1,4 милиарда евро.
Във Финландия и Холандия монетите от 1 и 2 цента отдавна не се използват - цените се закръглят до 5 цента и малките монетки са извадени от употреба. За Германия обаче този сценарий е немислим, казва Щефан Хертел от Търговската камара: "Проучванията показват, че преобладаващото мнозинство от потребителите много държи на дребните монети и би искало да ги запази".
Търговците на дребно също не биха искали да се откажат от тези монети - най-малкото поради това, че от години по психологически причини цените обичайно завършват на 99 цента. "При това положение наличието на монети от 1 цент е задължително", посочва Хертел.
Скъпо снабдяване
В Германия отговорна за разпределението на монетите в търговската мрежа е Бундесбанк, която от 2002 г. постоянно намалява филиалите си заради икономии на средства. Това представлява допълнително неудобство за търговците, които критикуват Бундесбанк не само заради намаляването на броя на филиалите, но и заради начина на превоз на монетите. От 2011 насам те се транспортират единствено и само в специални контейнери, съдържащи определено количество центове на определена стойност. Това е много неудобно за търговците, които се нуждаят от по-малки количества, поръчването на които става само срещу допълнителна такса.
Така или иначе за момента конкретни планове за премахване на малките центове няма. "Има както плюсове, така и минуси", обобщава финансовият експерт Франк-Кристиян Паули и обяснява: "Минусът е в това, че премахването на дребните центове неизбежно ще доведе до увеличение на цените, тъй като те ще се закръглят нагоре. От друга страна в портмонето ще се трупат по-малко монети и ще се сложи край на цените, завършващи на 99 цента".