Лудогорец удари Левски в края

След шест загуби от 11 мача "сините" се свлякоха в зоната на изпадащите

/ брой: 208

visibility 500

Лудогорец удари Левски в края. „Орлите“ взеха с 1:0 дербито на ХI кръг в efbet Лига с гол на Каули Оливейра (84). Така шампионите се изкачиха на първо място в класирането с равен брой точки с Локо (Пд) - по 23 и по-добра голова разлика.
Треньорът на Лудогорец Станислав Генчев направи цели 7 промени в титулярния състав от мача с ЛАСК в Лига Европа, загубен от „зелените“ с 3:4 в Австрия през седмицата.  Само Пламен Илиев, Антон Недялков, Сантана и Елвис Ману запазиха мястото си в стартовата единадесеторка. Голямата изненада в нея беше голмайсторът на Втора лига Димитър Митков, който има 10 попадения в 8 мача с Лудогорец-2 през сезона.
От началото „сините“ се прибраха в собствената си половина и заеха дефанзивна позиция пред вратаря Ники Михайлов. „Орлите“ поеха инициативата, но атаките им не носиха опасности пред противниковата врата. Първото положение дойде след атака на Икоко по десния фланг и центриране към Елвис Ману, който загърби с лекота Живко Атанасов и стреля от добра позиция. Михайлов не помръдна, но за негово щастие топката мина на сантиметри от десния стълб на вратата му. В 40-ата минута Левски беше много близо до гол след светкавична контраатака. Мартин Райнов пусна страхотен пас към Найджъл Робърта, холандецът размина Терзиев и стреля по диагонала от добра позиция, но топката излезе в аут.
В 45-ата минута Здравко Димитров бе спрян със скандална засада, въпреки че атакува от собствената си половина.
Играта беше малко по-динамична през втората част, но отново на терена нямаше особени футболни достойнства. В 54-ата минута Митков беше на крачка да вкара в дебюта си за „орлите“ като титуляр. Жоржиньо центрира отдясно, а младият нападател изпревари Алекс Петков и стреля с глава, но топката излезе на сантиметри в аут. В 66-ата минута Антон Недялков проби отляво и върна към Доминик Янков. Халфът засече към вратата, но Михайлов спаси. Топката стигна до  Сантана, който от отлична позиция стреля високо над вратата. В 73-тата минута топката стигна до Митков след удар на Текпетей и рикошет в крак на защитник. Нападателят стреля по диагонала, а кълбото забърса гредата и излезе в аут. В 79-ата минута Краев пусна отлична  топка към Насиру Мохамед зад гърба на защитата на домакините. Крилото излезе в отлична позиция, но не посмя да стреля, а потърси Робърта. Терзиев сложи край на тази страхотна възможност на Левски, избивайки в аут. Лудогорец удари решително в 84-ата минута, когато Каули Оливейра вкара с глава за 1:0. Той се възползва от успоредно на голлинията центриране към далечната греда на Текпетей  и закъснели действия на Найденов, за да донесе победата на „орлите“ в дербито.
Собственикът на Левски Наско Сираков изгледа мача самотен на трибуната на "Хювефарма Арена", макар че се очакваше бъдещият треньор на "сините" да присъства на дербито.
След шестата си загуба в 11 кръга Левски се свлече 12-и с 11 т. и вече е в зоната на изпадащите, заедно със Славия 7 и Етър 2, които са с мач по-малко. До зимната пауза програмата на 26-кратните шампиони е особено тежка - домакинство на Локо Пд, "вечното дерби" с ЦСКА-Сф, гостуване на Берое, домакинство на Арда и гостуване на Царско село.