27 Април 2024събота00:06 ч.

Лудогорец на плейоф!

Разградчани достигнаха пресявките за Шампионската лига с 2:2 срещу 10 от Партизан в Белград и заслужиха 2,1 млн. евро от УЕФА

/ брой: 181

автор:Мони Георгиев

visibility 2934

Българският първенец Лудогорец завърши 2:2 с Партизан в Белград и за втора поредна година ще играе плейоф за влизане в групите на Шампионската лига. В реванша от 3-тия квалификационен кръг пред 23 000 зрители в Белград „зелените“ удържаха 2:2 срещу сръбския вицешампион и елиминираха "гробарите" след 0:0 в първия мач в Разград заради отбелязаните попадения на чужд терен. Лудогорец отстрани сърбите, тогава шампиони, и в същата фаза през миналия сезон, но с 2 победи – 2:1 и 1:0 като гост. Бразилецът Марселиньо (19 и 21) матира на 2 пъти домакините и осигури триумфа на дебютиралия начело на Лудогорец старши треньор Георги Дерменджиев. Последва отпускане в българските редове и те набързо допуснаха изравняване след 2 попадения на Петар Шкулетич (30 и 35).
Двубоят в Белград започна сравнително скучно и след първия четвърт час игра нищо не предвещаваше, че до почивката ще паднат 4 гола. Първата по-интересна ситуация бе в 18-ата минута, когато Лудогорец поиска дузпа за игра с ръка в наказателното поле на Воислав Станкович, но беларуският рефер Алексей Кулбаков си замълча. При следващата светкавична контра Михаил Александров разкъса сръбската дефанзива отдясно, центрира и Марселиньо намери топката, която закачи и пазача му Бранислав Трайкович, за да влети в мрежата. Попадението бе записано на името на техничния бразилец, който 2 минути по-късно смълча за 2-ри път легендарния стадион, популярен с бившото си име „ЮНА“. Тогава сънародникът му Кайсара проби отдясно и върна топката в пеналта, а Марселиньо хладнокръвно я спря и с шут от 13-14 м простреля отново Милан Лукач. Партизан обаче набързо изравни, след като „зелената“ защита „заспа“ и излезлият сам срещу Владислав Стоянов Петър Шкулетич (30) намали. Националният страж на България също допусна грешка, като предпочете да остане на място, вместо да пресрещне нападателя. Високият 1,90 м таран накара „бяло-черните“ да повярват, че мисията е възможна – само след още 5 минути той изравни след колективна грешка в българската отбрана при центриране от корнер. Трайкович, който стана съавтор на първия гол в сръбската врата, се превърна в антигерой, след като в 41-вата мин. се поддаде на провокация и удари в лицето словенеца Роман Безяк пред погледа на главния съдия, и заслужено получи червен картон. С човек повече Лудогорец хитро заигра на контри след почивката и бе по-близо до трети гол. Върджил Мисиджан (53) завъртя майсторски топката от пряк свободен удар и улучи левия стълб, тя се разходи покрай голлинията и при добавката Безяк от малък ъгъл нацели десния дирек. После Мисиджан изведе Безяк (65) в отлична позиция, но словенецът не успя да овладее. Шкулетич (70) пък стреля в аут при най-сериозната ситуация пред вратата на гостите през втората част. В последния четвърт час Партизан привърши физическите сили, но Лудогорец не успя да разгърне добре няколко контри и така трепери до последния сигнал. След него огорчената публика на домакините освирка клубното ръководство и изпрати с аплодисменти футболистите на гостуващия отбор, които й отвърнаха с ръкопляскания. С крайния успех Лудогорец си осигури евромачове поне до Нова година и поне 2,1 млн. евро премии от УЕФА.
Днес е жребият за плейофите, но този път Лудогорец ще бъде между поставените в "шампионския" поток и възможните му съперници в пресявките за групите на Шампионска лига са Малмьо (Шв), Олборг (Дан), Легия Варшава (Пол), Марибор (Слвн) и Слован Братислава (Слвк).
Ако не успее да се класира за групите в Шампионската лига, 3-кратният първенец на България си гарантира участие в групите на Лига Европа.

Отзиви след мача:

Ангел Петричев, изпълнителен директор на Лудогорец: „Драмата си я направихме сами. Всички видяха, че бяхме една класа над Партизан. Можехме да вкараме доста голове, но явно нашите момчета са поумориха. Аз вътрешно бях спокоен, защото като гледах как се развива мачът, знаех, че ще се класираме. Честито на Георги Дерменджиев, аз вярвам в него!“
Георги Дерменджиев, старши треньор на Лудогорец: “Много добър мач за нас на този етап, много съм доволен от показаното от футболистите. Така успях да видя и моментната им форма. Има какво да се желае. Ние държахме топката трайно и може би се създаде илюзия, че се мотаем. Но на базата на това задържане създадохме още ситуации, видяхте какво пропусна Безяк, имаше и други, които можеха да бъдат отиграни по-добре. Не виждам как този червен картон за Партизан е решил мача!“
Марко Николич, старши треньор на Партизан: „Не започнахме мача по най-добрия начин и бяхме наказани с 2 гола. Успяхме по феноменален начин да се върнем в играта. Всичко беше на наша страна, но без съмнение един детайл реши изхода на срещата – червеният картон на Трайкович.“
Светослав Дяков, капитан на Лудогорец: "За тази победа голяма заслуга имат Стойчо Стоев и Явор Вълчинов. Тя е за тях, никой не ги е забравил. Ние сме футболисти и треньор ни е този, който каже шефът. Само искам да кажа, че са много добри треньори и хора. Георги Дерменджиев също е много добър, познавам го от много време. Позволихме на Партизан да се върне в мача след наши грешки, но след почивката си върнахме инициативата. Домакините бяха много агресивни и червеният им картон ни помогна.