Според еколози:
Ловът на вълци пречи да се овладее шапа
/ брой: 12
Ловът на вълци в Странджа, където беше установен шап по домашни животни, трябва да бъде временно спрян, докато заплахата от разпространение на заразата отмине. Това се казва в становище на неправителствената коалиция "За да остане природа", изпратено вчера до отговорните институции. Тъй като за източник на заразата бяха посочени дивите прасета, е необходимо да се вземат мерки за премахването на заразените, а един от най-ефективните начини за това е чрез селекция от страна на хищниците, посочиха природозащитниците. Вълкът е естествен регулатор на числеността на глиганите и поддържа популациите в добро здраве, твърдят от екоорганизацията.
Анкета, проведена от Сдружение за дива природа "Балкани", е установила, че между 2006 и 2009 г. в района на с. Кости в Странджа, където беше установена заразата с шап, са отстреляни общо 17 вълка, 8 от които са били възрастни индивиди. Според сдружението това оказва негативно влияние върху глутниците в региона и пречи на възможностите им да ловуват диви животни. Научни изследвания, на които се позовава организацията, сочат, че структурата на глутницата се разбива, когато единият или двата водещи индивида в нея бъдат елиминирани и тогава тя е по-склонна да напада домашни животни, отколкото диви.
Поради това природозащитниците настояват да се забрани лова на вълци в Странджа, докато не бъде установено, че заплахата от разпространение на шап е отминала. Становището е изпратено до министъра на земеделието Мирослав Найденов, екоминистъра Нона Караджова, директора на агенцията по горите Бисер Дачев и директора на Националната ветеринарномедицинска служба Йордан Войнов.