17 Юли 2025четвъртък21:05 ч.

Македонският език отпада от доклада

Идентичността ни е заличена по талибански, побесня премиерът на РСМ Християн Мицкоски

/ брой: 121

автор:Дума

visibility 10780

Трите най-големи политически сили в Европарламента са се споразумели да премахнат термините "македонска идентичност" и "македонски език" от доклада за напредъка на РС Македония, който ще бъде гласуван на 8 юли, предаде БГНЕС. Европейската народна партия (ЕНП), Прогресивният алианс на социалистите и демократите (С&Д) и "Обнови Европа" са постигнали договореност за това и се очаква мнозинството в пленарната зала в Страсбург да подкрепи поправките.
Премиерът на РСМ Християн Мискоски побесня за решението на трите политически сили. "Македонската идентичност" и "македонският език" се заличават от доклада на ЕП "по талибански начин", заяви той пред местни медии, цитиран от агенция МИА.
"За съжаление, тези неща, които се случват тук от седем години, ни доведоха до тази ситуация. Има една дума, която бих искал да използвам, но не бих искал да я използвам - "по талибански начин" "македонската идентичност" и "македонският език" се заличават от доклада в Европа", коментира той.
"Ние приветствахме това като народ през XXI век. Приветствахме това, Буяр Османи, Димитър Ковачевски, Боян Маричич и останалите го направиха за нас", нападна премиерът опозицията в страната. Мицкоски подчертава, че управляващите в момента са "предупредили за подобно коварно инженерство".
В проектодоклада се предупреждава, че китайски дипломатически структури са финансирали платено съдържание и коментари в македонски медии без ясно обозначаване. 
Анализ от 2023 г. установява, че свързани с руската държава субекти са използвали сръбски медийни проксита, за да разпространяват наративи, враждебни към НАТО, и да твърдят, че ЕС притиска Северна Македония да "се откаже от своята идентичност".
В документа се изразява загриженост, че Северна Македония и други държави от Западните Балкани, кандидатки за членство в ЕС, са особено силно засегнати от чужда намеса и кампании за дезинформация, включително хибридни заплахи, стратегическа корупция, непрозрачни финансови потоци и принудителни инвестиционни практики, особено с произход от Русия и Китай.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 578

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 508

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 550

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 574

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 526

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ