18 Юли 2025петък19:17 ч.

Доц. Киселова: Въпроси извън компетентността на НС не могат да се подлагат на референдум. Спрете да лъжете хората!

Както и Цончо Ганев призна, поставеният въпрос е от компетентността на МС

автор:Дума

visibility 7310

„Национален референдум се произвежда по въпросите от компетентността на Народното събрание. Парламентът не може да се произнася по въпроси извън нея. Спрете да лъжете хората“. С тези думи се обърна председателят на Народното събрание и народен представител от ПГ на БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА доц. Наталия Киселова към представителите на „Възраждане“ в пленарна зала. Тя припомни, че през 2009 г. е приет Законът за прякото участие на гражданите в държавната власт и държавното самоуправление, където е предвидено, че по въпроси от компетентността на Великото народно събрание, по такива, които се отнасят до международни договори, които вече са ратифицирани, не може да има референдум. По думите ѝ както е станало ясно и от думите на Цончо Ганев, поставеният въпрос е от компетентността на Министерски съвет.

„Българската държава не може да си позволи  да изглежда нелепо в очите на своите партньори. Българският народ, чрез народните представители, които е избрал да го представляват, е приел този закон през 2009 г.“, категорична бе тя.

Наталия Киселова обясни, че позицията на БСП по въпроса за еврото е безспорна. По думите ѝ през 1995 г. правителство на социалистическата партия подава молба за членство в ЕС, а през 2005г. с министър-председател от БСП започват най-усилените дейности за приемането на България в Евросъюза и през 2007 г. това вече е факт. „И БСП, и коалиционните ѝ партньори имат ясното разбиране, че България има проевропейски път на развитие и това е без съмнение“, подчерта тя.

Доц. Киселова подчерта, че още през 2011 г. България е трябвало да стане част от еврозоната, но това не се е случило по ред причини.  

По въпроса с референдумите, проведени в някои държави за приемане на еврото, Киселова обясни, че Швеция и Дания са имали правото да решават дали да приемат еврото и кога, защото това не е било част от преговорната им рамка за приемане в ЕС, а за България, Румъния и Хърватия то е част от договора за приемане. „Да се твърди, че не искаме да има допитвания не е коректно. Въпроси извън компетентността на НС просто няма как да бъдат поставени на допитване до народа. Въпросът не е политически, а правен“, заключи  доц. Киселова.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ