17 Юни 2024понеделник18:39 ч.

Лоренсо триумфира с титлата предсрочно

/ брой: 251

visibility 43

Испанецът Хорхе Лоренсо с Ямаха си осигури титлата в клас MoтоGP на световния шампионат по мотоциклетизъм. Лоренсо триумфира за втори път след 2010 г., след като финишира втори в състезанието за Голямата награда на Австралия на пистата "Филип Айлънд". 25-годишният испанец се класира за 16-и път на подиума в 17 старта от кампанията (6 победи и 10 втори места) и с 350 т. има непреодолим аванс от 43 точки пред сънародника си Дани Педроса с "Хонда" преди последния кръг за Гран при на Валенсия на 11 ноември.
Педроса, който беше единственият конкурент на Лоренсо за титлата, започна отлично и поведе колоната, но на четвъртия завой по време на втората обиколка загуби контрол върху мотоциклета си и отпадна. Така той прекъсна серията си от 3 поредни победи и загуби шансове да атакува първото място в крайното класиране.
 Местният любимец Кейси Стоунър зарадва рекордните 53 000 зрители по трибуните с шестата победа в кариерата си в Гран При на Австралия. Стоунър предварително обяви, че прекратява кариерата си след края на сезона. Двукратният и настоящ световен шампион финишира за 41:01.324 мин., като изпревари Лоренсо с повече от 9 секунди. Австралиецът не успя да защити титлата си от миналия сезон, но записа пета победа в кампанията и се утвърди на третото място в генералното класиране с 238 т.
 Британецът Кал Кръчлоу с Ямаха направи най-доброто си представяне през сезона, финиширайки трети за 41:15.894 мин. Деветкратният световен шампион Валентино Роси (Ит) с Дукати завърши 7-и - на 37,113 сек., изпреварен още от Андера Довициозо (Ит) с Ямаха, Алваро Баутиста (Исп) с Хонда и Щефан Брандъл (Гер) също с Хонда.

Испанецът Марк Маркес със "Зутер" спечели титлата в клас Moto2 на световния шампионат по мотоциклетизъм. 19-годишният Маркес завърши трети на "Филип Айлънд", но си гарантира първото място в генералното класиране. Испанецът, който записа 8 победи от 16-те старта през сезона, натрупа 299 т. и има непреодолим аванс от 39 т. пред  сънародника си Пол Еспаргаро кръг преди края.  Еспаргаро с Калекс спечели убедително старта за Гран при на Австралия за 39:26.486 минути и записа четвърти успех в кампанията. Втори остана представителят на домакините Антъни Уест от отбора на Спийд Ъп с време 39:43.297 мин., а Маркес финишира 27 хилядни от секундата след него.
Новият световен шампион по мотоциклетизъм в клас Moto3 Сандро Кортезе (Гер) с КТМ спечели състезанието в Австралия. 22-годишният Кортезе навъртя обиколките на пистата "Филип Айлънд" за 38:20.014 мин. и записа пета победа за сезона. На второ място финишира Мигел Оливейра (Пор) с  Хонда за 38:22.122 мин., а трети се нареди Артър Сисис (Авл) с КТМ с време 38:25.045 мин. Оливейра записа най-доброто си класиране за сезона, а Сисис за първи път в кампанията заслужи място на подиума. Кортезе си осигури титлата в Малайзия преди седмица, а вече с актив от 305 т. увеличи на 97 т. аванса си пред втория Луис Салом (Исп), който с Калекс финишира едва 15-и. Третият в генералното класиране Маверик Винялес (Исп) с Хонда не успя да завърши.