17 Юли 2025четвъртък21:23 ч.

Лондон очаква 250 000 българи и румънци

Във Великобритания не стихват споровете относно величината на очакваната източноевропейска вълна имигранти догодина

/ брой: 14

автор:Дума

visibility 51

Четвърт милион българи и румънци ще залеят Острова в продължение на 5 години, след като от началото на 2014 г. паднат ограниченията за допускането им на местния трудов пазар. Това се посочва в анализ на Мигрейшън уоч, цитиран от в. "Дейли мейл". Анализът отбелязва, че 250 000 се равнява на населението на Плимут или Нюкасъл.
Според изследването около 1 милион имигранти от Източна Европа живеят в момента във Великобритания.
Директорът на Мигрейшън уоч Андрю Грийн предупреждава, че пристигането на румънски и български имигранти във Великобритания ще има огромно отражение върху инфраструктурата заради новите проекти за жилищно строителство в опит да бъдат подслонени пристигащите в страната.
Положението може да се влоши, ако заедно с квалифицираните кадри към Великобритания поемат и живеещите в Румъния и България роми. В този случай очакваната бройка от 250 000 души може да бъде надхвърлена. Само в Испания в момента има около 1 млн. роми, които могат да си потърсят късмета на Острова след отпадането на ограниченията.
Предупреждението идва в контекста на отварянето на британските граници за българи и румънци.
Андрю Грийн за пореден път предупреждава, че правителството трябва да вземе мерки за ограничаване на достъпа на фона на болезнения опит на миграцията от Полша през 2004 г.
Междувременно български студенти във Великобритания се оплакват от дискриминационно отношение. Анна Димитрова, Стефан Томов и Живко Желязков учат в Дънди, Шотландия. "Нямаме намерение да съдим кралицата или да пишем кърваво писмо. Опитваме се да комуникираме. За разлика от всички останали националности българите нямат правото, като започнат следването си, да работят. Ако човек, пристигнал от Индия или Египет, кацне във Великобритания, има право да работи по 20 часа седмично през семестъра и неограничено през останалото време", обясни Анна.
Българите получават регистрационен сертификат, или т. нар. жълта карта, за да могат да работят. Процедурата обаче е много тромава.
"Проблемът е, че нямаме възможност да се издържаме. Много студенти избират да се трудят нелегално", заяви Анна.
"Великобритания не е дружелюбна към българи и румънци, но това е пропагандирано от жълтата преса. От правна гледна точка периодът за издаване на жълтите карти е абсурден, защото останалите европейци си получават документите за няколко дни", каза Живко.
Причината е в преходните мерки за присъединяване на България и Румъния в ЕС, които изтичат догодина. Великобритания пък ограничава трудовия си пазар. "Те ни поставят в по-лошо положение от гражданите на страни, които не са членки на ЕС", обясни Анна. "Опитваме се да защитим правата на студентите. 12 000 млади българи и румънци учат тук", поясни тя.
 

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 780

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 781

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 753

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ