18 Септември 2025четвъртък18:46 ч.

Лобизъм

/ брой: 13

автор:Мая Йовановска

visibility 3569

Преди година Европейската комисия поиска България да поправи законодателството си така, че потребителите да бъдат защитени от т.нар. неравноправни клаузи в договорите с търговците. Това са клаузи, с които по-силната страна - търговецът, злоупотребява с клиентите си. Например банките да не могат автоматично да си вадят изпълнителен лист и така, без да е приключил съдебният процес, да разпродават имотите на длъжниците си. Еврокомисията всъщност атакува реда в България, по който клиентите на банките не могат да се защитят срещу неравноправни клаузи. Съдът, който издава осъдителната заповед и изпълнителния лист, според правото на съюза, е длъжен служебно, и без оспорване от клиента на банката, да провери дали има неравноправни клаузи. Това обаче не се случва. Или, ако се случи, е голямо изключение. Според експертите по тази схема на много свои клиенти банките са взели и разпродали имотите.

Още през февруари тогавашният омбудсман Мая Манолова заедно с адвокатите Десислава Филипова и Веска Волева изготвиха промени в Гражданско-процесуалния кодекс и те бяха внесени в НС. Но явно колкото да се хвърли прах в очите на хората. Дълго време стояха на трупчета и бяха гласувани едва през ноември. Но не бе прието да се спира принудителното изпълнение върху имуществото на длъжника. Сега екипът на Манолова внася жалба. Иска ЕК да увеличи натиска върху българските институции, които на практика отказват да защитят гражданите на страната.

Иначе комисията отдавна ни е подпукала. Върви наказателна процедура и, ако страната ни не оправи законодателството си, ще бъдем осъдени. Рано или късно. Колкото по-късно, толкова по-зле. Тогава отново гражданите ще платят цената за лобизма на властта в полза на банките. Колко ли още длъжници ще изгубят имотите си, без да могат да се защитят?

КЗК с нови правомощия

автор:Дума

visibility 587

/ брой: 174

Сиренето у нас е с 26% по-скъпо от средната европейска цена

автор:Дума

visibility 653

/ брой: 174

ДФЗ засече двойно декларирани 7420 декара

автор:Дума

visibility 489

/ брой: 174

По-евтино на море в Гърция през септември

автор:Дума

visibility 661

/ брой: 174

София също блокира санкции срещу Израел

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 174

В Белгия се "изпират" 16 млрд. евро годишно

автор:Дума

visibility 719

/ брой: 174

Протести в Словакия срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 174

Парламентарна поезия

автор:Александър Симов

visibility 562

/ брой: 174

Правителството върши своята работа и резултатите вече са видими

автор:Дума

visibility 658

/ брой: 174

Пътят на забравата

автор:Евгений Белий

visibility 639

/ брой: 174

Гладиаторско меле

visibility 534

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ