28 Април 2026вторник14:37 ч.

Лидерът на ХДС обяви минаване в опозиция

Социалдемократите и партньорите им започват преговори за управляваща коалиция

/ брой: 199

автор:Дума

visibility 956

Лидерът на Християндемократичния съюз (ХДС) Армин Лашет обяви, че партията минава в опозиция. "Намираме се в момент, какъвто мнозинството в тази зала все още не е преживяло, а именно опозицията. Партията може бързо да се възстанови от тежкото поражение, ако се адаптира правилно", заяви Лашет пред младежката организация на партията в Мюнстер. В речта си Лашет пое цялата отговорност за неуспешните резултати на ХДС на изборите за Бундестага. "Нищо не трябва да се премълчава. Аз съм отговорен като лидер и кандидат за канцлер", цитира го "Шпигел". Той посъветва младите християндемократи да се придържат към средния път и умереността.
ДУМА припомня, че Лашет наследи на лидерския партиен пост Ангела Меркел, която управлява страната 16 години.
На изборите на 26 септември ХДС получи 24,1% от гласовете, което е най-лошият резултат в историята ѝ. Тя се класира на второ място след Германската социалдемократическа партия, начело с Олаф Шолц.
Впрочем, призивът на Лашет за позициониране на ХДС като опозиция дойде след успешните преговори между социалдемократите, зелените и свободните демократи за сформиране на управляваща коалиция, която в страната наричат "светофар" заради цветовете на трите партии.   
ГСДП и СвДП и "Съюз 90/Зелените" публикуваха в края на седмицата документ, в който обявиха, че преминават от проучвателни към коалиционни преговори. Това е поредната стъпка към създаването на ново правителство, което може да бъде оглавено от Олаф Шолц, лидерът на ГСДП, спечелила парламентарните избори на 26 септември, а също финансов министър във все още действащото федерално правителство на Ангела Меркел. Преминаването към коалиционни преговори по същество означава, че трите партии са премахнали основните различия и ще образуват кабинет. На федерално ниво подобен съюз никога не е управлявал. "Това е много добър резултат, който дава ясно да се разбере, че в Германия може да бъде сформирано правителство", заяви Шолц.
Според последните проучвания мнозинството германци смятат този вариант на коалицията за най-оптимален, съобщи "Евронюз".

 
 

Дизелът поскъпва, въпреки резервите на България

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 77

Плащаме и за пластмасовите бутилки

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 77

Спират парното в София

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 77

Държавата се отказва да ремонтира над 200 язовира

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 77

Китай заплаши ЕС с ответни мерки

автор:Дума

visibility 293

/ брой: 77

Руски генерал призова за истинска война

автор:Дума

visibility 319

/ брой: 77

Фицо обяви мерки за подкрепа на икономиката

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 77

Накратко

автор:Дума

visibility 309

/ брой: 77

Отново за газлайтинга

автор:Юрий Борисов

visibility 288

/ брой: 77

Без избор

visibility 280

/ брой: 77

Великата правосъдна реформа

visibility 307

/ брой: 77

Швеция призна, че е сбъркала

visibility 325

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ