29 Март 2024петък13:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Личности, които създават непреходността в българския духовен живот

/ брой: 133

visibility 719

Ростислав Йовчев


Преглеждайки наскоро новите издания в книжарницата на Съюза на българските композитори, вниманието ми бе привлечено от красиво отпечатана и подвързана в твърди корици книга. На черен фон ефектно се открояваше нейното заглавие - "Неизвестно за известни български музиканти", част първа.
Оказа се, че книгата е отпечатана през 2007 г. и оттогава се продава в няколко книжарници. Отговорен редактор и съставител е известният наш диригент Емил Янев, който в своя съдържателен увод ясно определя необходимостта от създаване на подобна книга. Във времената, в които живеем, когато все повече ни заливат елементите на бездуховността, а единственият белег на успех в обществото са парите и тези, които ги притежават, напомнянето за личностите, които създават непреходността в българския духовен живот е повече от необходимо. Младото поколение не знае мнозина от споменатите високоерудирани музиканти в тази книга. Не е чувало имената им, да не говорим за подробности от дейността им. А е било време, през което само появата им в някоя българска институция е предизвиквало дълбок поклон и искрено уважение от тези, на които са били пример за подражание.
Съставителят е разделил книгата на пет части, четири от които групират представяните изпълнители съобразно тяхната музикална специалност. Проф. Емил Янев е автор на всички текстове за диригенти. Тук влизат имена като Асен Димитров, Саша Попов, Асен Найденов, Васил Стефанов и др. Всеки от тях е представен в контекста на неговата роля в развитието на оркестровото изкуство в България и ролята на диригента като ръководител на този труден процес.
Известната наша пианистка, преподавателка в НМА "П. Владигеров" и изследователка на историята на българския пианизъм - проф. д-р Правда Горанова, пише за представители на нашата клавирна школа. Ярките личности Андрей Стоянов, Тамара Янкова, Ото Либих, Юрий Буков, Алексис Вайсенберг и др. са представени както в професионалния им живот, така и в редица техни житейски събития. Така по-отчетливо се разбира ролята им в изграждането на българската култура от близкото минало. Припомнени са концертни изяви, с които те стават уникални в българския изпълнителски живот, като например първото изпълнение на 32-те клавирни сонати на Бетовен от Тамара Янкова през 1972 г., както и други върхови постижения на останалите.
Изявени педагози и на духови инструменти като Марин Вълчанов, Стоян Караиванов, както и отново Емил Янев представят Никола Стефанов, Кирил-Карел Стари, Сава Димитров, Добри Палиев и други майстори на интерпретацията на духови и ударни инструменти. В този раздел не са подминати и концертиращите активно в наши дни професори Петко Радев, Лидия Ошавкова и Владислав Григоров.
Картината на българската музика не би била пълна без наличието на четвъртия раздел, в който утвърденият наш познавач и изследовател на фолклора Михаил Букурещлиев разказва интересни факти от творческия и житейския път на знакови фигури от нашата народна музика. Достатъчно е да споменем имената на Гюрга Пинджурова, Атанаска Тодорова, Йовчо Караиванов, Надка Караджова и много други, за да имаме ясна представа за богатия и разнолик образ на творците на българския народен гений.
В края на книгата съвсем логично се дават кратки бележки за тези, без които това издание не би могло да съществува. Читателят се запознава с бигорафичните данни на авторите, които с голяма любов и уважение разкриват неизвестни страни от живота на хората, които им служат за пример.
Написана на достъпен език, в който лични и професионални факти логично се преплитат, книгата "Неизвестно за известни български музиканти" ще достави радост на по-възрастното поколение, което помни, и на по-младото, което иска да научи повече за живота на големите в българската духовна култура.
 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 180

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 169

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 157

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 170

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 149

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 157

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 156

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 168

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 161

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 175

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 145

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ