27 Юли 2024събота06:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Президентът Джо Байдън и сина му Хънтър, Снимка БТА

Геополитика

Личната корист формира външната политика на САЩ

Как и защо Байдън нареди на Порошенко да уволни главния прокурор на Украйна Шохин

/ брой: 168

автор:Дума

visibility 8304

Мордехай Кейдар


Американската външна политика винаги се е определяла от комбинация на ценности и интереси. САЩ се опитват да насърчават демокрацията, правата на човека, правата на жените и ЛГБТ, свободата на медиите и религията, върховенството на закона, благоприличието и свободните избори в другите страни.

Интересите включват влияние и сигурност, търговия и индустрия, както и технологично, научно, икономическо и академично сътрудничество.

Фокусирането върху личните интереси на вземащите решения се счита за корупция, особено ако включва финансова печалба.

Президентският син Хънтър Байдън правеше бизнес в Украйна при Обама, когато баща му бе вицепрезидент, и очевидно се радваше на това предимство. Съществува предположението, че Джо Байдън е знаел за дейността на сина си и това е довело до разследване на Конгреса за смесване на интересите на САЩ с тези на семейство Байдън.

Това разследване първоначално изглеждаше като вътрешен американски случай. Ако по-нататък бъде доказано, че настоящата политика на САЩ към Украйна е била повлияна от лични мотиви, тогава цялата политическа карта на света може да се промени.

Вече широко бе обсъждана тайната на схемите на украинската нефтена и газова компания Burisma ("Бурисма") в периода, когато Джо Байдън беше вицепрезидент, а синът му беше в борда на директорите на компанията. Комисията за надзор и отчетност на Камарата на представителите на САЩ, председателствана от Джеймс Комър, е все по-близо до получаване на пълна информация. Сега на дневен ред са показанията на бившия главен прокурор на Украйна Виктор Шохин. Най-вероятно за целта той ще бъде призован в комисията на Конгреса. Според публикации в европейските медии той наскоро започна да говори за дейността на Хънтър Байдън и неговия баща.

Бившият кмет на Ню Йорк Рудолф Джулиани, който разследва случая, каза: "Разбрахме, че Байдън е получил подкуп от десет милиона долара от украинския ръководител на Burisma Микола Злочевски, за което казах (на правосъдното министерство) преди три години. И те не предприеха никакви действия по доказателствата, които им дадох. Надяваха се хората да изчезнат или да умрат. Странно е."

Той добавя: "Има един свидетел... жена, която работи като главен счетоводител на тази мошеническа компания. Тя бе съпругата на бившия собственик, който почина при странни обстоятелства. И беше готова да предостави всички сметки в офшорни банки, включително тези на семейство Байдън. Тя контролираше прехвърлянето на повече пари за Burisma към Байдън и други нечестни политици."

Наскорошна статия в EU Today се фокусира върху книга на бившия украински главен прокурор Виктор Шохин, в която той разказва пълната история на семейство Байдън - баща и син - и тяхното участие във вътрешните работи на Украйна.  Може би най-шокиращото разкритие в книгата е подробният разказ как Шохин е бил уволнен от поста главен прокурор, след като е започнал да разследва корупционни престъпления в Buirsma. Той описва какво е предшествало оставката, а именно телефонен разговор между Джо Байдън и украинския президент Петро Порошенко. По-късно записът  стана публичен. Байдън бе поискал Шохин да бъде уволнен в замяна на държавен заем от 1 милиард долара.

На 16 февруари 2016 г. украинският президент Петро Порошенко изрече строга заповед на Шохин: "Виктор Николаевич, трябва да си ходите". Мислейки как да оправдае уволнението, Порошенко призна ефективната работа на Шохин. "Пишете по здравословни причини", предложи той. Шохин отговори, че е здрав, на което Порошенко го посъветва да подаде оставка по собствено желание. През март 2016 г. Шохин подаде оставка.

По-късно Джо Байдън призна, че публично е притискал Порошенко да уволни Шохин.

Сега републиканците обсъждат дали да извикат бившия главен прокурор в Конгреса, за да свидетелства за милионните хонорари на Хънтър Байдън и ролята на баща му. Вече има достатъчно основания за сериозни изслушвания, включващи Шохин. Както наскоро съобщи New York Post, бившият прокурор на САЩ Бъд Къминс каза на настоящия прокурор на Ню Йорк Джеф Бърмън през 2018 г. за възможното участие на Байдън в делото Burisma. Този въпрос обаче беше потулен. "Наистина не мога да се сетя за легитимна причина Министерството на правосъдието да не приеме подобна жалба. Чувствам се сякаш се удрям в каменна стена", каза Къминс.

По същия начин New York Post съобщи, че обвиненията за подкуп са постъпили в Министерството на правосъдието през 2018 г., преди да се появи сигнал на осведомител.

Разследването на Конгреса на САЩ изобщо не е от полза на Джо Байдън и неговия син. Аферите на американския президент се обсъждат в международната преса, а рейтингът му пробива ново дъно, което дава по-големи шансове на републиканския кандидат да спечели изборите.

От гореизложеното става ясно, че американската външна политика през последните две десетилетия до голяма степен се характеризира с преследване на користни интереси, а в случая с Украйна има подозрение за лични мотиви при нейното формиране. 

(Със съкращения)

Arutz Sheva ("Канал 7") е израелска радиостанция и новинарски сайт, който излъчва на иврит, английски, испански, френски и руски езици.

България пак се размина с нови влакове

автор:Дума

visibility 570

/ брой: 141

Най-опасният пожар са некадърниците с власт

автор:Дума

visibility 589

/ брой: 141

КЗК даде зелена светлина на БАКБ да купи Токуда банк

автор:Дума

visibility 471

/ брой: 141

Военен съюз срещу Иран

автор:Дума

visibility 513

/ брой: 141

ЕК заведе три дела срещу България

автор:Дума

visibility 549

/ брой: 141

Гърция екстрадира българин в САЩ

автор:Дума

visibility 500

/ брой: 141

Германия отказва войници и оръжия срещу Русия

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 141

Идеята

автор:Стефан Продев

visibility 539

/ брой: 141

Душевна нищета

visibility 515

/ брой: 141

Блед символ

автор:Евгени Гаврилов

visibility 532

/ брой: 141

Строителни илюзии

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1208

/ брой: 140

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ