12 Декември 2024четвъртък07:33 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Акценти

Личната инфлация - защо е важна и как да я изчислим?

Всички страдаме от главоломното повишаване на цените, но всеки е засегнат в различна степен

/ брой: 162

автор:Дума

visibility 2901

До юли годишната инфлация в България скочи до 17,3%, съобщи преди дни Националният статистически институт. Индeкcът нa пoтpeбитeлcкитe цeни нe cпиpa дa ce пoвишaвa oт нaчaлoтo нa гoдинaтa. Зa cpaвнeниe - гoдишнaтa инфлaция пpeз юни дocтигнa 16,9%, пpeз мaй - 15,6%, пpeз aпpил - 14,4%, пpeз мapт - 12,4%, пpeз фeвpyapи - 10%, a пpeз янyapи - 9,1 нa cтo.

Toвa e нaй-виcoкoтo нивo oт мaй 1998 г., кoгaтo показателят е отчел ръст на цените от 18,8% за една година. Toвa oзнaчaвa, чe инфлaциятa у нас ce нaмиpa нa 24-гoдишeн вpъx.

Всички страдаме от това главоломно повишаване на цените, но истината е, че всеки е засегнат в различна степен. От една страна - заради разликата в доходите, и от друга - заради различната структура на потреблението и състава на домакинствата.

Какво е инфлация?

Икономически показател, който измерва темпа на нарастване на равнището на цените на стоките и услугите за определен период. Или по друг начин казано - обезценяване на парите, при което човек може да си позволи по-малко стоки и услуги за същата притежавана от него сума.

Да разберете как точно инфлацията удря вашия портфейл ще ви помогне изчисляването на личната инфлация. Нека да изясним какво се има предвид, защо е важно да го знаем и как да изчислим индивидуалното повишаване на разходите за живот.

Когато в медиите се говори за инфлация, те обикновено имат предвид индекса на потребителските цени - най-значимият показател за повечето граждани. Изчислява се въз основа на цената на потребителската кошница на типично градско семейство: храна, нехранителни продукти, услуги, включително жилищни и комунални, транспорт и др. Всяка държава включва в тази кошница обикновено около 500 продукта и услуги, всеки с различна тежест, според потребителските навици на нейното население. У нас се използва и показател Малка потребителска кошница, който включва 100 продукта и услуги, които засягат най-много най-бедните 20% от домакинствата.

Евростат за нуждите на ЕС използва показател като Хармонизиран индекс на потребителските цени, който е основният инфлационен измерител, възприет от Европейската централна банка.

Отделно статистиката изчислява индекса на цените на всеки продукт или услуга - хляб, мляко, месо, сирене, гориво, електроенергия, парно, билет за градски транспорт и т.н. Динамиката на цените се проследява за даден период и по група стоки и услуги - хранителни продукти, разходи за жилище, културни разходи, почивка, транспорт.

Всеки има различна структура на потребление

За някои повишаването на цените на бирата ще бъде трагедия, докато други няма да видят промяна. Затова официалният индекс на потребителските цени не отразява поскъпването на живота на отделен гражданин или домакинство, а "средната температура на всички в болницата".

В по-бедното семейство хранителните продукти и жилищно-комуналните услуги доминират в структурата на потреблението. А цените в хранителния сегмент и битовите разходи обикновено растат по-рязко и изпреварват общата инфлация.

Богатите използват голяма част от разходите си за услуги и луксозни стоки, чиято цена не се повишава много дори по време на криза, така че инфлацията удря по-малко хората с високи доходи.

Личната инфлация се определя от промените в цените на категориите стоки и услуги, консумирани от определено лице или домакинство. Затова е полезно, а и всеки може да изчисли темпа на поскъпване на своята индивидуална потребителска кошница. 

Защо е полезно да знаете личната инфлация?След като определите параметрите и динамиката на личната си инфлация, ще разберете колко пари са ви необходими всеки месец, за да поддържате същия стандарт на живот като сега. И какви разходи можете да си позволите в близко и по-далечно бъдеще, и за да планирате по-добре големите си покупки и инвестиционни намерения: покупка на кола, жилище, голям ремонт, пътувания и т.н.

Личната инфлация ще покаже как разходите могат да се повишат в дългосрочен план. Освен ако няма кардинални промени в живота - преместване в друга страна, поява на нов член на семейството.

И още - контрол на разходите. Ако любимите ви шоколад, сирене, кафе, уиски рязко поскъпнат, преминавате към друга марка, за да не надхвърлите комфортното ниво на харчене.

Как да направим изчисленията?

Можете да изчислите личната инфлация, като разберете колко харчите на месец по отделните пера - храна, кафе и напитки, ресторанти, транспорт, жилище, културни и спортни развлечения, пътуване, облекло, образование и т.н. За целта водете подробен семеен бюджет.

Изчислете промяната в нивата на разходите. Например през април 2021 г. всички месечни разходите на семейството възлизат на 2500 лева, а през април 2022 г. - на 3000 лева. Личната инфлация на годишна база се оказа 20%.

Важно: трябва да сравнявате една и съща структура на потребление, т.е. разходите за едни и същи стоки и услуги. Ето защо, ако вашата потребителска кошница се е променила малко, коригирайте изчисленията или си затворете очите за това с предположението, че цифрата за личната инфлация няма да е напълно точна.

За по-голяма точност следете разходите и сравнявайте средните месечни стойности за различни години.

За правилни резултати трябва сравнително точно да знаете колко и за какво харчите всеки месец. На тази основа можете да си правите реалистични планове за поддържане или даже подобряване вашия стандарт на живот, както и да полагате усилия за оптимизиране на разходите. И, разбира се, да търсите начини за повишаване на семейните доходи в крак с общата и личната ви инфлация.

Money.bg


Кои уреди харчат най-много енергия?

Днес домовете ни са буквално претъпкани с консумиращи ток уреди, без които всекидневието ни би било много по-сложно. Това удобство обаче води до високи сметки за електроенергия. Някои уреди, като например хладилник, трябва да бъдат включени към електрическата мрежа през цялото време. Въпреки това има някои, които е по-добре да изключите от мрежата, когато не ги ползвате. Пример за това е електрическа кана.

Електрическа крушка

Обикновената електрическа крушка консумира повече ток, отколкото бихте очаквали. Осветлението на апартамент от около 60 кв. м може да струва доста. Помислете дали да не замените традиционните крушки с LED и енергоспестяващи, или да намалите малко количеството изкуствена светлина в дома си. Така ще се спести електроенергия и съответно - пари.

Зарядно за телефон

Зарядното устройство за телефона често се оставя в контакта, след като е зареден напълно. Измервания, направени от Яцек Блонярц от Научния център "Коперник", показват, че неизползваните зарядни устройства, включени в контакта, консумират 0,1-0,5 Вт. И макар че тази цифра може да изглежда малка, в зависимост от броя на зарядните устройства в дома, количеството изразходвана енергия може да е по-голямо. 

Хладилник

Хладилникът е част от оборудването, която не можем просто да изключим от електрическата мрежа. Той може да консумира около 300 кВтч годишно. Въпреки това има неща, които можете да направите, за да намалите консумацията на енергия. Например, намалете малко температурата вътре. В края на краищата не всички храни трябва да се охлаждат прекалено много. Разбира се, не трябва да прекалявате, за да не се развали храната. Друго решение е да намалите количеството на храната вътре.

Индукционни котлони

Индукционният плот изисква най-много енергия от всички кухненски уреди. Той трябва да бъде свързан от квалифициран електротехник. Годишното потребление на енергия може да достигне до 750 кВтч енергия.

Фурна

Фурната е още един от най-енергоемките кухненски уреди. Годишното потребление на енергия може да бъде около 500 кВтч.

Електрическа кана

Електрическата кана е уред, който консумира значително количество енергия, несъразмерно с размера си. Тя може да консумира до 240 кВтч годишно.

Съдомиялна машина

Една съдомиялна машина, която се използва всекидневно, може да увеличи годишната ви сметка за енергия. Основното нещо, което трябва да запомните, е да я включвате само когато имате наистина голямо количество мръсни съдове. Това ще спести не само вода, но и електроенергия.

Пералня

Пералната машина е малко по-икономична и годишните разходи за енергия за нейната експлоатация могат да бъдат не толкова големи.

Лаптоп

Лаптопът често е центърът на домашния ни офис. Особено в днешно време, когато много хора работят дистанционно. Ако приемем, че е включен по 8 часа на ден, годишното му потребление на енергия може да бъде около 140 кВтч.

БГНЕС

България може да спре транзита на руски газ до Сърбия

автор:Дума

visibility 506

/ брой: 237

БДЖ попадна в челото на европейска жп класация

автор:Дума

visibility 310

/ брой: 237

Българската индустрия отново тръгна надолу през октомври

автор:Дума

visibility 427

/ брой: 237

Енергийната борса купи старата централа на ОББ за 6 млн. евро

автор:Дума

visibility 647

/ брой: 237

Сирийските бежанци в Турция се прибират

автор:Дума

visibility 290

/ брой: 237

Нетаняху се изправи пред съда, обвинен в корупция

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 237

Швеция обмисля възрастови ограничения в Интернет

автор:Дума

visibility 570

/ брой: 237

Тръмп покани Мексико и Канада за американски щати

автор:Дума

visibility 437

/ брой: 237

Психодесний

автор:Александър Симов

visibility 416

/ брой: 237

ТикТок за всичко: забавление, агитация и опасности

автор:Таня Глухчева

visibility 520

/ брой: 237

Пациентът остава във водовъртежа на хаоса

автор:Аида Паникян

visibility 351

/ брой: 237

Банките - светая светих

автор:Валентин Георгиев

visibility 444

/ брой: 237

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ