Левски ЛУКойл отвя Рилецо в дербито

/ брой: 225

автор:Владимир Николов

visibility 1572

Шампионът Левски ЛУКойл остана единственият непобеден отбор през сезон 2018/19 в Националната баскетболна лига. В зала "Универсиада" "синьо-белите" се наложиха над носителя на Купата на България Рилски спортист със 105:84 (22:23; 32:18; 25:24; 26:19) в дербито на VII кръг. Мача изгледа  легендарният израелски треньор Пини Гершон, бивш селекционер на националния ни тим. Най-резултатен в мача бе Христо Захариев, който завърши с "дабъл-дабъл" (22 т. и 10 борби). Американецът Патрик Рембърт постигна същото - 19 т. и 10 асистенции, а сърбинът Миливое Мийович отбеляза 17 т. за победителите. Най-много точки за самоковци (21) наниза американецът Джейлън Дженкинс, а Мартин Маринов добави 16. След първата четвърт гостите поведоха с 1 т., а във втората Йордан Бозов вкара още 2 от игра, но тимът на Тити Папазов пое инициативата и обърка напълно самоковци, които натрупаха лични нарушения и до почивката изоставаха с 13 т. След нея играчите на Рилецо опитаха да наваксат пасива си и доближиха домакините - 54:60, след точни атаки на Маринов, Дженкинс и Златин Георгиев. Тогава Папазов взе прекъсване, а след него Рембърт, Аврамов и Мийович вкараха важни тройки и авансът на "сините" набъбна до 79:65. Във финалната четвърт точни стрелби на Бозов и Дженкинс намалиха изоставането на гостите до 70:79, но левскарите контролираха напълно събитията до края, за да вземат сладък реванш със 105:84 за загубата си на финала за купата през март във Велико Търново.

"При всички случаи респект към съперника. На няколко пъти се опитаха да се върнат в мача, но от 15-ата минута ние доминирахме и спечелихме заслужено. Като цяло не мога да не бъда доволен, защото това е един 40-дневен поход, в който изиграхме 5 мача в Европа и 7 в България. Смятам, че напълно закономерно сме на първо място в класирането. В този мач специално търсихме и победа с разлика, защото Рилски до този момент бяха без загуба и при всички случаи в един момент и това може да е решаващо. Ние искаме да завършим редовния сезон на първо място, за да имаме домакинско предимство пред съперниците ни“, призна Папазов.

„Първата четвърт играхме добре и бяхме равностойни, но във втората част в пореден мач имаше спад. Ние и без това сме окъсели откъм смени и ни беше много трудно да играем без гард и център, но това е положението и се опитваме да конкурираме. Разликата в мача дойде във втората десятка, която взеха с 32:18, а срещу класен, богат и силен съперник като Левски, който разполага с едни от най-силните индивидуалности в България, е много трудно да компенсираш такава разлика“, заяви пък треньорът на самоковци Людмил Хаджисотиров - Удо.