24 Ноември 2024неделя14:54 ч.

Летищата в Бургас, Варна и София с невиждан срив на трафика

Авиокомпаниите очакват спадът в полетите в Европа да продължи и през есента и зимата

/ брой: 164

автор:Дума

visibility 1023

Летищата в София, Бургас и Варна отчитат невиждани спадове на полетите това лято заради кризата с коронавируса, съобщава travelnews.bg, като цитира данни на ДП "Ръководство на въздушното движение". Даните са за юни, юли и до 23 август и  са сравнени със същия период на миналата година. Най-голям срив през август отчита летище Бургас. Посрещнати са едва 972 самолета при над 3900 през август миналата година. Като цяло за летните месеци спадът на летище Бургас е 83%. Отливът е основно при чартърите за най-големия ни морски курорт "Слънчев бряг". През този сезон изцяло липсват британските, руските и скандинавските туристи. От Германия също идват малки групи. Над 70% от хотелите в курорта не отвориха.

За другото летище на Черноморието - Варна, се отчита по-малък спад от 64% за летните месеци, показват данните на РВД. Осъществени са 950 полета за август, а за същия месец на миналата година са 2070. "Златни пясъци", "Свети Константин и Елена" и "Албена" успяха да привлекат все пак германски туристи, но в началото на август Северното Черноморие попадна в червения списък на Германия с опасните за коронавирус дестинации. 

България поиска и получи преди седмица одобрение от Европейската комисия за временна държавна помощ за подпомагане на двете морски летища в размер на 4,4 млн. евро. Тя ще бъде под формата на отлагане на плащането на концесионните такси, дължими от Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт - дружеството, управляващо двете летища. Така концесионерът ще може да се справи с недостига на ликвидни средства. Отсрочването на плащането на концесионните такси ще важи за една година. 

На летище София спадът в трафика през летните месеци е около 45%. До 23 август то е обслужило 2604 полета, докато за същия месец през 2019 г. - 4292 самолета. Намалението идва заради свиването на редовните линии на доста авиокомпании до столицата и липсата на чартъри. През тази година голям брой българи от чужбина не се прибраха за летния сезон, коментираха от туристическия сектор.

Авиокомпаниите очакват спадът в полетите в Европа да продължи и през есента и зимата. Раздвижване може да се очаква около коледните и новогодишни празници, но въпреки това ще е на 70% от трафика отпреди коронакризата.

320 млрд. долара загуби за глобалния туризъм

Глобалната туристическа индустрия е опустошена от пандемията от коронавирус, като загубите възлизат на 320 млрд. долара през първите пет месеца на годината. Над 120 млн. работни места са изложени на риск. Това заявява Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш във видео обръщение. Туризмът е третият по големина експортен сектор на световната икономика и през 2019 г. представлява 7% от световната търговия. В сектора е зает всеки десети човек на Земята и осигурява поминък на стотици милиони, каза той. Освен работните места в сектора, изложени на риск са и тези в свързани сектори като например в хранителни услуги, които осигуряват заетост за 144 млн. души по целия свят. Според експерти възстановяването ще зависи много от развитието на пандемията и икономическата ситуация. Никоя държава не е избегнала въздействието на КОВИД върху туризма.

Русия е готова за преговори

автор:Дума

visibility 1103

/ брой: 224

Липса на гориво спря транспорта в Скопие

автор:Дума

visibility 1029

/ брой: 224

Австралия забранява социалните мрежи за деца

автор:Дума

visibility 1000

/ брой: 224

Накратко

автор:Дума

visibility 928

/ брой: 224

Пералнята не работи

автор:Александър Симов

visibility 1141

/ брой: 224

Необходима забрана

автор:Таня Глухчева

visibility 982

/ брой: 224

Трябва ли левицата да прави политически компромис?

visibility 1008

/ брой: 224

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ