01 Май 2024сряда14:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Летенето на прилепите е като ходенето на работа

/ брой: 54

автор:Дума

visibility 8

Учени от университета "Браун" сравниха летенето на прилепите с ходенето на работа. Въпреки че използват ултразвук, за да се ориентират, все пак летящите мишки твърде уверено се движат в дадени направления. Прилепите използват сложни карти за навигация в паметта си, които им позволяват да се придвижват и да се сдобият с плячка.
Полетът на тези бозайници изглежда хаотичен, все едно не се подчинява на някаква цел. Екипът на Джонатан Барки обаче установи, че движенията на прилепите съвсем не са произволни. Те не разчитат единствено на ехолокацията, а и на известен опит от предишни дестинации, като следват определени маршрути, които много добре запаметяват. Действията на тези животни може да оприличим на нашите, когато си избираме най-краткия път, по който да минем, отивайки на работа, твърдят експертите.
За да докажат, че летящите мишки от вида Eptesicus fuscus използват при придвижването си и предишни познания, изследователите сложили препятствия от висящи вериги по стените на лабораторията и инсталирали микрофони, за да запишат сигналите им. По време на експеримента екипът пускал прилепите от различни изходни точки, но след 3 дни всеки от тях вече си бил изградил предпочитан маршрут. След месец повторили експеримента и животните безпогрешно следвали същата дестинация по памет.
Учените стигнали до извода, че при придвижването си прилепите използват два вида информация - тази, която получават в реално време чрез ехолокацията, и "навигационните карти", запечатани в паметта им.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 147

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 136

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 140

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 154

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 138

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 105

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 135

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 121

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 133

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ