15 Януари 2025сряда07:47 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Лекарство? Тц!

/ брой: 5

автор:Аида Паникян

visibility 701

Аида Паникян


Липсата на едно или друго лекарство в аптеката вече се превърна във всекидневие за българина (стр.2). Причини - колкото щеш. 

В последните два работни дни на 2022 г. от МЗ обявиха, че са доставени допълнителни количества от някои от жизненоважните медикаменти за респираторни заболявания (най-вече за деца), за диабет и прочее, информираха и за наличности по складовете и проблемът изглеждаше като да е решен поне за 2-3 седмици. Ала в първите два работни дни на 2023 г. болните изпаднаха в паника, защото лекарствата им - същите ония доставени, ги няма по аптеките. 

Ами... това ако не е черна магия, здраве му кажи!

Или ни лъжат за доставките и складовите наличности, или те са обидно малки количества, или по пътя от склада до аптеката лекарствата се... "изпаряват" и не стигат до нуждаещите се, или се очаква обичайното за началото на годината увеличение на цените. Нито съседките ми, нито колежките ми, нито на майка ми приятелките се интересуват от световната криза и недъгавото българско законодателство.

Едната си иска препарата за внучето, защото то точно сега не може да диша, а няма как да каже на детето: "Стискай зъби и не дишай 2-3 или 4 седмици, докато здравните ни власти се натуткат и намерим инхалационния препарат".

Другата си иска антибиотика в момента, а не след месец, когато доставките щели да бъдат регулирани, но тя няма да се нуждае от антибиотик.

Третата си иска лекарството за кръвно, защото без него ще направи инсулт или инфаркт. И естествено, ще утежни болничната система.  

И точно тук очевидно е един от възловите отговори на въпроса защо има толкова много лежащи в болница - защото не стигат лекарствата, за да се проведе предписаното от лекаря адекватно домашно лечение. 

Едва ли някой с кръвно 190/100 или с 38 градуса температура или посинялото без въздух дете се впечатлява от министерския призив "да не се спекулира с недостига на конкретни лекарствени продукти и да не се всява паника сред населението". Не! И едва ли някой ще се съобрази с апела да не се презапасява. 

Да, недостигът на лекарства е по целия свят. За дефицит на антибиотици САЩ алармират от късната есен, а Американската администрация по храните и лекарствата поддържа подробен списък. Е, някой (не журналист, а представител на здравните власти) просто трябва да го отвори и да си припомни старата поговорка за мечката, която щом играе у съседите, ще заиграе и у нас. А ние си имаме поне три големи завода за лекарства! Без да се броят новите български производители. Едва преди няколко дни министърът се сети, че може да активира българските производители на антибиотици и антихипертензивни медикаменти.

От години се говори за паралелния износ и той най-често е набеждаван за недостига на лекарства. Но не се прави нищо за облекчаване на паралелния внос. А той може да реши много проблеми.

Оправданието, че проблемът с недостига на лекарства е в европейски мащаб, също не може да ни изненада, нито да успокои болните хора.

От началото на есента се говори, че е необходимо "да се пристъпи и към законодателна инициатива за изменение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина" и да бъде променена формулата, по която временно се ограничава износът на лекарства. Три-четири месеца не бяха ли достатъчни за промяната? Колко закона бяха променени за това време? Обяснителният режим в контекста на "отскоро сме тука, за малко сме тука" също не е оправдание. Болните и нуждаещите се от лекарства, за да живеят, няма да извинят бездействието. 

Общините са получили само половината пари от държавата

автор:Дума

visibility 537

/ брой: 7

Общините са получили само половината пари от държавата

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 7

Руските фирми у нас са близо 13 хиляди

автор:Дума

visibility 483

/ брой: 7

Хърватия преизбра Зоран Миланович

автор:Дума

visibility 540

/ брой: 7

Уолц: Нереалистично е Украйна да си иска Крим

автор:Дума

visibility 528

/ брой: 7

Тиери Бретон: Анулирахме изборите в Румъния

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 7

В София посрещнаха Китайската нова година

автор:Таня Глухчева

visibility 423

/ брой: 7

Стига безвремие

автор:Ина Михайлова

visibility 1223

/ брой: 7

Паметници, памет и мир

автор:Нина Дюлгерова

visibility 534

/ брой: 7

Винаги съм получавал само хубави роли

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 7

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ