Лекарският съюз дава здравното осигуряване на Комисията за защита от дискриминация
/ брой: 218
Хората, на които държавата плаща здравните осигуровки, са дискриминирани и се предполага, че получават по-ниско качество на медицински услуги. Това става ясно от сигнал, подаден от Българския лекарски съюз в Комисията за защита от дискриминация. От съсловната организация настояват КЗД да препоръча на законодателя да въведе задължение на държавата да внася пълния размер на здравната осигуровка на деца, студенти, докторанти, социално слаби, бежанци, задържаните под стража или лишените от свобода. В момента за тези групи държавата внася здравни осигуровки върху половината от минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се. В Закона за здравното осигуряване е записано, че от 2016 г. вноската ще стане 55%, а от всяка следваща година ще се увеличава с по 5% до достигане на минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица. През т.г. сумата е 420 лв.
ДУМА припомня, че през 2009 г. депутатите единодушно гласуваха поправка в ЗЗО, която предвиждаше от 2013 г. осигуровките на децата, пенсионерите, студентите, военнослужещите, безработните, които получават обезщетение, и останалите групи, които се плащат от държавата, да са в размер на 8% от минималния осигурителен доход за страната. Още в началото на октомври 2012 г. тогавашният финансов министър Симеон Дянков заяви, че осигуровките остават 4%, защото щяха да са необходими още 350 млн. лв. на бюджета.
Още в средата на м.г. от БЛС бяха изчислили, че ако от 1 юли 2014 г. държавата започне поне за децата да плаща 8-процентни вноски, в бюджета на касата ще влязат близо 200 млн. лв.
Днес 5-членен състав на КЗД ще проведе второ заседание по преписката. "В становището на НЗОК са цитирани редица законови и подзаконови разпоредби, като твърдението за наличие на дискриминация се счита за неоснователно. МЗ счита сигнала за неоснователен", коментират от КЗД.