01 Юни 2024събота22:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Лекари специализанти с право на платен отпуск

Приетите по държавна поръчка може да получават до 960 лв., а в платеното обучение - наполовина

/ брой: 95

автор:Аида Паникян

visibility 2844

Лекарите специализанти ще имат право на минимум 20 дни платен годишен отпуск. Поне 2 до 4 четири минимални работни заплати месечно ще получават лекарите специализанти, приети по държавна поръчка. Това прави около 960 лв., съобщават от МЗ. Промяната ще бъде направена в Наредба 34. В момента младите лекари имат право на 2 до 3 минимални заплати. За колегите им, които плащат сами обучението си, се предвижда средствата да се увеличат от 1.5 минимални заплати на две или на 480 лв.
Също така медиците ще могат да получават и допълнителни средства от финансирането по здравна каса и другите форми на плащане в лечебните заведения, предвижда още проектът. Според него новите права ще залегнат и в договорите, които бъдещите специалисти подписват с лечебните заведения. Освен това разходите по обучението на специализантите, които не са държавна поръчка, ще могат да се поемат от лечебните заведения или други лица. По този начин ще се даде възможност на повече млади хора да учат, а на лечебните заведения да задоволяват нуждите си от лекари, мотивират промените от МЗ.
За пореден път никаква промяна не се очаква, коментира за ДУМА д-р Даниела Петрова, председател на сдружение "Български лекари за европейски стандарт на специализация" и платен специализант по нефрология във ВМА. Преди всичко продължваа разделението между специализантите държавна поръчка и специализантите платено обучение. Продължава и отделянето на лекаря специализант от това, че по принцип е лекар, коментира още д-р Петрова. В момента специализантите държавна поръчка получават 450 лв. от МЗ, а с удръжките им остават 390 лв. Проектонаредбата предвижда минимумът да стане 480 лв., което е с 30 лв. повече, а и не вярвам някой да подпише договор  за 4 минимални заплати, а и парите идват от МЗ, казва още председателката на асоциацията. Освен това в страната има все още болници, които не плащат на платените си специализанти, твърдят от организацията. Не е ясен нито размерът, нито механизмът, по който специализантите ще имат право на средства от НЗОК. Младите лекари са удовлетворени от въвеждането на платения годишен отпуск, но се питат кой ще определи кой специализант ще има 20 дни отпуск и кой - 30. Тази неяснота ще създаде поредния хаос, дефинират се новости, които не са подкрепени с конкретни механизми на изпълнение, смятат младите доктори. През т.г. е имало обявени около 120 места за специализации, но по доста специалности, сред които анестезиология, патоанатомия, педиатрия, вътрешни болести не е имало достатъчно кандидати. При тези условия кой млад лекар да се кандидатира, коментират младите доктори.   
В наредбата се въвежда и контрол над обучението на специализантите. За тази цел учебните бази ще трябва да изготвят вътрешна система за оценяване и поддържане на качеството си. Също така ще трябва да се грижат за квалификацията на преподавателите си.

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 755

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 666

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 787

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 736

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 951

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 713

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 725

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 753

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 733

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ