19 Септември 2024четвъртък07:15 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ледът около Антарктида се увеличава

Ново проучване се опитва да обясни възможните причини за това явление

/ брой: 77

автор:Дума

visibility 394

Докато арктическата ледена покривка се топи пред очите ни, затоплянето на планетата увеличава леда върху океана около Антарктида. Това се дължи на ускореното топене на леда, покриващ най-южния континент. Според холандското проучване, публикувано в неделя в списание "Нейчър геосайънс", прясната вода от топенето на "ледените езици", които са продължението на континентална ледена шапка в океана, създават слой от студена повърхностна вода. Това спомага за образуването на морския лед (или ледената кора). Ускореното топене на "ледените езици", заедно със затоплянето, обясняват разширяването на леда около континента.
"За разлика от морския лед в Арктика, ледът в морето около Антарктида е нараснал рекордно през 2010 г.", пишат изследователите от Кралския метеорологичен институт в Холандия. Това явление е открито при проучване, публикувано през 2012 г. То бе приписвано на въздушните течения. Според учените явлението създава "силна отрицателна обратна връзка" върху глобалното затопляне в южното полукълбо.
"Това е важна и нова научна работа. Тя предлага ново обяснение за увеличаването на площта на морския лед в някои области около Антарктида", каза пред АФП френската палеоклиматоложка Валери Масон-Делмот от Лаборатория за климата и околната среда (LSCE).
"Проучването има важни последици за развитието на основния климатичен баланс на Антарктида през следващите десетилетия", каза тя, припомняйки, че топенето на ледените шапки на Гренландия и Антарктида дава една трета от покачването на морското равнище по света - една трета е заради топлинното разширение на океаните, другата трета е от топенето на ледниците в планините.
Но за Пол Оланд, който е полярен океанограф в Британски антарктически изследователски център (British Antarctic Survey), проучването показва, че няма формална връзка между топенето на "ледените езици" и ледената покривка на Антарктида, от една страна, и разширяването на ледената повърхност в океана, от друга.
"Има и други възможни обяснения за увеличението на морския лед край Антарктида", пише в коментар Оланд. Той е съавтор на проучването, публикувано през 2012 г., в което се посочва възможната роля на ветровете, за да се обясни този феномен.
"Промените на ветровете променят ледената покривка, едновременно разпръсквайки ледовете и пренасяйки по-топли или по-студени въздушни маси над океана, което предизвиква по-голямо или по-малко замръзване", казва океанографът.

Токът в Южна Европа - до пет пъти по-скъп

автор:Дума

visibility 618

/ брой: 178

Фон дер Лайен ни даде постен и скромен ресор

автор:Дума

visibility 655

/ брой: 178

Единайсет жени в новата Еврокомисия

автор:Дума

visibility 656

/ брой: 178

Атина иска европейско решение за мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 178

Накратко

автор:Дума

visibility 725

/ брой: 178

Ще се примири ли ЕП?

автор:Кристиан Вигенин

visibility 707

/ брой: 178

Светът по ръба на глобална и ядрена война

автор:Юри Михалков

visibility 675

/ брой: 178

Такса смет или национална криза с боклука?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 614

/ брой: 178

Неуредици

автор:Барбара Пейчинова

visibility 827

/ брой: 178

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ