
Сергей Лавров домакинства на йеменския му колега Ахмад Бин Мубарак по време на срещата им в Сочи в края на май
Лавров: Русия няма амбиции за свръхсила
Руският министър разкри, че е постигнат консенсус с Вашингтон за последните кибератаки в САЩ
/ брой: 109
Русия няма амбиции за свръхсила, нито страда от месианството на Запада, който изпитва трудности да популяризира своите инициативи на универсални международни платформи. Това заяви руският външен министър Сергей Лавров в реч пред форума "Примаковски четения".
"Между другото, ние нямаме амбиции на суперсила, независимо как някой убеждава себе си и всички останали в обратното. Ние нямаме онзи месиански плам, с който нашите западни колеги се опитват да разпространят своята демократична ценностна програма по цялата планета. Вече е ясно, че налагането на модел за развитие отвън не води до нищо добро. Погледнете Близкия изток, Северна Африка, Либия, Йемен и Афганистан", подчерта Лавров, цитиран от ТАСС.
"Ние нямаме комплекс за малоценност, както нямаме и комплекс за пълноценност в световната политика. Но ние винаги сме готови да окажем помощ на тези, които се нуждаят. Това е нашата историческа мисия, тя се корени във вековете на нашата история", добави той. По думите му Русия не прави това, за да се утвърди в световната политика. Първият руски дипломат подчерта, че станата му ще продължи да допринася активно за разрешаването на международни конфликти: ДРаботим в Сирия, помагаме за възстановяването на мирния живот, след като спряхме кръвопролитията в Нагорни Карабах, активно допринасяме в международните усилия за разрешаване на конфликта в Афганистан, Либия, около Иран, на Корейския полуостров и в много други горещи точки", добави министърът.
Лавров подчерта, че страната му вижда самостоятелна ценност във всеки международен партньор: "Ние се застъпваме за сътрудничество с всички - ще подчертая още веднъж - на основата на взаимно уважение, равенство, търсене на баланс на интересите. И ние виждаме независима стойност във всеки международен партньор, както в двустранните отношения, така и в многостранните сфери".
Сергей Лавров изтъкна още, че западните колеги, предимно САЩ и ЕС, искат да популяризират своите концепции, заобикаляйки универсалните международни организации. "Няма ясен отговор на въпроса защо не се направи това в най-висшата структура на мултикултурализъм - Обединените нации. Но нас нас ни е ясно, че е много по-сложно да се прокарват някакви свои инициативи, да постигаш договорености в универсален формат, където има не само послушни членове на западния клуб, но има също Русия, Китай, Индия, Бразилия, африканските страни", отбеляза той. Според него сегашната система за международни отношения се основава на резултатите от Втората световна война и Русия няма да позволи тези факти да бъдат ревизирани.
Лавров обвини представителите на Запада, че не са готови за честен диалог с Русия. Той увери, че страната му ще съдейства за продължаването на мирните промени "в посока на полицентричността, базирана върху колективното лидерство на водещите държави в решаването на глобалните проблеми".
В речта си Лавров разкри, че е намерен консенсус между Русия и САЩ за кибератаките срещу американската компания за преработка на месо JBS и тръбопроводната компания Colonial Pipeline, което може да допринесе за развитието на диалог в тази област. "И в двата случая в крайна сметка беше постигнат консенсус, въпреки че нашите западни колеги бяха възразявали преди". Той не се конкретизира, но изрази надежда, че на предстоящата среща на президентите Владимир Путин и Джо Байдън ще бъде обсъдено по същество предложението на Москва за двустранно сътрудничество в киберсферата.