03 Май 2024петък03:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Лавров оцени като полезна срещата с Блинкен

Двамата подготвят стратегически предложения за срещата Путин-Байдън

/ брой: 96

автор:Дума

visibility 727

Руският външен министър Сергей Лавров определи преговорите си в Рейкявик с държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен като конструктивни, предава ТАСС. "Разговорът ми се стори конструктивен. Има разбиране за необходимостта от преодоляване на нездравословното положение, което се е развило между Москва и Вашингтон през предишните години", заяви руският външният министър. Той сподели, че е видял в Антъни Блинкен и екипа му готовност да разчистят "развалините" в руско-американските отношения: "Има много развалини. Разчистването им няма да е лесно. Но почувствах, че Антъни Блинкен и екипът му са решени да го направят", изтъкна Лавров.

По думите му след срещата ще бъдат изготвени предложения за президентите на Русия и САЩ по въпросите на стратегическата стабилност. Първият руски дипломат посочи, че администрацията на бившия президент Доналд Тръмп е предприела антидипломатически мерки срещу Руската федерация. "Тази верижна реакция не подхожда на никого и аз изпитвах същото чувство сред нашите американски колеги. Ще подготвим предложения за нашите президенти както по тези въпроси, така и по развитието на диалога ни относно стратегическата стабилност", отбеляза министърът.

Лавров подчерта, че Москва е потвърдила готовността си да обсъди всички аспекти и фактори, които й влияят в рамките на диалога за стратегическа стабилност, Вашингтон не се е отказал от подобна концепция. "Днес потвърдихме нашето предложение за започване на диалог, като се вземат предвид всички аспекти, всички фактори, влияещи върху стратегическата стабилност: ядрени, неядрени, нападателни, отбранителни. Не видях отказ от такава концепция, но експертите все още трябва да работят по нея", отбеляза ръководителят на руското външното министерство.

Лавров посочи, че е обсъдил с Блинкен ефективно взаимодействие между двете страни по иранската ядрена програма, проблема с Корейския полуостров и ситуацията в Афганистан. "Разбрахме се да продължим нашите съвместни действия, които се развиват доста успешно, по регионални конфликти, при които интересите на САЩ и Русия съвпадат. Това е ядреният проблем на Корейския полуостров и ситуацията с усилията за възстановяване на Съвместния всеобхватен план за действие по иранската ядрена програма. Това е Афганистан, където активно работи разширената тройка от Русия, Китай, САЩ, Пакистан. И говорихме как на този етап можем да направим всички наши съвместни действия по-ефективни", отбеляза Лавров.

Външният министър не отговори на въпроса дали страните са се съгласили да проведат срещата на върха. "Лека нощ", каза Лавров с усмивка, след като беше повдигнат въпросът за срещата на върха, като по този начин прекрати пресконференцията.

Антъни Блинкен е заявил пред Сергей Лавров загрижеността на Вашингтон относно ситуацията на границата между Русия и Украйна. Това се казва в разпространено писмено изявление на ръководителя на прес-службата на Държавния департамент Нед Прайс след разговорите, които се проведоха в кулоарите на министерската сесия на Арктическия съвет в Рейкявик, предаде още ТАСС. "Държавният секретар изрази дълбоката ни загриженост относно продължаващото руско военно разполагане в и около Украйна", отбеляза служителят на Държавния департамент.

Освен това Лавров и Блинкен обсъдиха областите на възможно разширено сътрудничество между двете страни и се договориха да продължат диалога.

"Те обсъдиха и области, в които силно и разширено сътрудничество може да бъде от полза за нашите народи, включително Афганистан, стратегическа стабилност, ограничаване на ядрените програми на Иран и Северна Корея. Държавният секретар и министърът на външните работи поеха ангажимент да продължат обсъжданията в бъдещеУ, се отбелязва в изявлението.

Лавров и Блинкен са обсъдили и ситуацията около сирийската криза, както и уреждането на конфликта между Армения и Азербайджан. "Държавният секретар подчерта спешната необходимост да се осигури хуманитарен достъп за народа на Сирия, те обсъдиха и регионални въпроси, включително търсенето на дългосрочно политическо уреждане на конфликта между Армения и Азербайджан", заяви дипломатът.

Освен това ръководителите на външните министерства обсъдиха двустранни отношения и сътрудничество по въпроси, свързани с Арктика. "Държавният секретар отбеляза, че САЩ се стремят към по-стабилни и предсказуеми отношения с Москва. В тази връзка държавният секретар Блинкен и външният министър Лавров обсъдиха председателството на Русия в Арктическия съвет и значението на сътрудничеството предвид нашия общ интерес в региона", изтъкна Прайс.

Лавров заяви в сряда, че докладите за резултатите от срещата на външните министри ще бъдат представени на президентите на двете страни Владимир Путин и Джо Байдън. Лидерите ще определят допълнителни начини за подобряване на двустранните отношения, добави Прайс.

Блинкен също "изрази загриженост" относно ситуацията около Алексей Навални и също така призова за освобождаването на американските граждани Пол Уилан и Тревър Рийд, които са в затвори в Руската федерация. "Държавният секретар потвърди решимостта на президента Джо Байдън да защити американските граждани и да действа решително в защита на американските национални интереси в отговор на руските действия, които нараняват нас и съюзниците ни. Държавният секретар даде ясно да се разбере, че Русия трябва да освободи американски гражданите Пол Уилън и Тревър Рийд да се приберат, подчерта Прайс. 

Блинкен също е изразил "дълбока загриженост" за ситуацията около работата в Русия на финансираната от САЩ радиостанция Радио "Свободна Европа"/Радио "Свобода" (класифицирани в Русия като медиен чуждестранен агент), "здравето на Алексей Навални, преследването на опозиционни организации и други въпроси".

Пол Уилън, който е гражданин на САЩ, Великобритания, Канада и Ирландия, беше задържан от руски служители на ФСБ в стая в хотел "Метропол" в Москва по време на шпионска акция на 28 декември 2018 г. Следственият отдел на ФСБ на Русия откри наказателно дело срещу него по член 276 от Наказателния кодекс на Руската федерация ("шпионаж"). Московският градски съд го призна за виновен и го осъди на 16 години в колония със строг режим.

Американският студент Тревър Рийд беше осъден на 9 години затвор за нападение срещу полицаи в Москва. Според разследването през август 2019 г. Рийд е нападнал полицаите, пристигнали след обаждане от жителите на къща, намираща се на Ленинградското шосе. Те се оплаквали от пиян мъж, който се е скарал с няколко жени. Когато чужденецът бил откаран в полицейското управление с кола, той нападнал шофьора и неговия колега.

Първият пряк контакт между Лавров и Блинкен в исландската столица продължи 1 час и 40 минути. Той бе осъществен в кулоарите на министерската среща на Арктическия съвет. Председателството на съвета за периода 2021-2023 г. преминава към Русия. АС включва Дания, Исландия, Канада, Норвегия, Русия, САЩ, Финландия и Швеция. Статут на наблюдатели имат 12 държави, които не са от Арктика, сред тях са Великобритания, Германия, Франция, Индия и Китай.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ