26 Април 2024петък21:44 ч.

"Лъвовете" измъкнаха победа над Чехия на Евроволей

visibility 61

Националният отбор по волейбол на България доказа, че може да води битки и спечели по драматичен начин втория си мач от Евроволей 2021, надигравайки Чехия с 3:2 гейма 10, -23, -18, 24, 11) в Острава. Играчите на Силвано Пранди изоставаха сериозно в резултата в четвъртия гейм, но показаха здрави нерви и спечелиха частта, а след това бяха безкомпромисни и в тайбрека. По този начин „лъвовете“ вече имат 2 победи от 2 мача на Евроволей 2021.
Първият гейм стартира отлично за българския тим, който набързо поведе с 5:1 и това принуди селекционера на Чехия Иржи Новак да вземе прекъсване. След него момчетата на Силвано Пранди продължиха да диктуват събитията на терена и се стигна до 10:2. Тогава чехите направиха и второто си прекъсване. То отново не даде търсения от Новак резултат и България поведе със 17:8. До края на гейма България не позволи отпускане и в крайна сметка сгази домакините с 25:10.
Втората част започна много равностойно, като двата тима си размениха по няколко точки, за да се стигне до 6:6. Веднага след това България поведе, след добра игра чехите стигнаха до 11:8. Родните национали се опитаха да догонят домакините, но така и не успяха. Играчите на Иржи Новак водеха с поне една точка. Така се стигна до 20:21, когато тройна блокада на България доведе до равенство. След това обаче Чехия бе стабилния отбор и взе частта с 25:23.
Третият гейм започна с осезаемо преимущество на домакините, които поведоха с 11:6. Българските национали успяха да върнат две точки и стигнаха до 10:12, а при 14:18 за Чехия Силвано Пранди взе прекъсване. Това обаче не помогна и се стигна до 22:15 за чехите. Националите опитаха да се върнат в срещата, но не успяха и отстъпиха частта с 18:25.
Четвъртият гейм бе много равностоен, двата тима си размениха няколко точки, за да се стигне до 16:13. Момчетата на Силвано Пранди успяха да поставят под напрежение чехите и благодарение на три поредни аса на Тодор Скримов „лъвовете“ се върнаха в гейма, изравнявайки резултата 23:23. С психологическото предимство на своя страна, България спечели гейма с 26:24, след две много добри точки на Мартин Атанасов в края на гейма и така сблъсъкът трябваше да се реши в тайбрек.
В него Тодор Скримов отново не спираше да тормози чехите с топовните си сервиси. При 5:3 за нашите дойде първото техническо прекъсване в петия решителен гейм, което бе поискано от Иржи Новак. Последваха по-силни минути за Чехия и разликата бе стопена на 5:6 точки. Мартин Атанасов и Цветан Соколов обаче спряха чешкия устрем и направиха резултата 8:5 за България. Освен в нападение, играта на България се получаваше и във фаза защита и това накара селекционера на домакините да поиска нов таймаут, когато „лъвовете“ поведоха с 10:6. След сервис в мрежата на Атанасов и атака на Финге Чехия се върна в мача. Тодор Скримов обаче с две мощни атаки по диагонала направи резултата 12:9 за България. При 13:10 селекционерът на чехите поиска видео челиндж, но точката бе за България. Последва страхотна блокада на Николай Колев и пред България имаше 4 мачбола. Първият от тях обаче не се получи след аут на Цветан Соколов. Неговият съперник от другата страна обаче последва примера му и след топка в мрежата България спечели тайбрека с 15:11 и така се поздрави и с победата.
Утре от 16.45 тимът на Силвано Пранди среща лидера в групата Италия.