Купонът свършва
/ брой: 229
Нещо очаквано в здравната система е на път да се случи - пътеки и процедури да бъдат извадени от болничната помощ и да се извършват в амбулаторни условия. Идеята е добра, защото така ще се спестят излишни разходи. Дотук добре. Но, има едно голямо "но". И то е свързано с това, че поне според предварителните информации парите за извънболничната помощ за 2016 г. остават почти същите като за т.г. Най-елементарният въпрос е "с какво ще бъдат финансирани новите дейности"? Мигар медиците от извънболничната помощ ще работят много повече, но за същите пари? И съвършено друг въпрос е дали извънболничната помощ има достатъчно съвременна и надеждна апаратура и оборудване, за да провежда процедури, които са провеждани в болница.
Още една брилянтна идея на министъра е на път да се осъществи - разделянето на медицинския пакет на основен и допълнителен. И до ден днешен не е ясно какво влиза в основния и какво - в допълнителния. Засега последната дума е, че става въпрос не за диагнози, а за състояния. И първокурсникът медик знае, че една херния може да е не толкова спешно състояние и в същото време "не толкова спешното" за минути да стане спешно. Очевидно тези знания се забравят бързо на министерското кресло.
Интересно е и друго. Икономисти разкриха тънката сметка на МЗ за данъка върху "вредни" храни. Очакваният приход по сметките на МЗ отначало бе 200 млн. лв. - толкова, колкото е "дупката" в бюджета на НЗОК. После стана около 150 млн. лв., защото МЗ очаква от сливането на администрациите на болниците да си спести 50 млн. лв. Само че сметките пак не излизат. Така че купонът наистина свършва и е необходимо някой от МЗ - бил той икономист, финансист или министър, да влезе в час. По математика и то в първо отделение.